Wiadomości

Podsumowanie działań NURD

Data publikacji 30.09.2022

28 września 2022 roku policja prowadziła ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” (NURD). Zawsze mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje. Tego dnia częstochowscy policjanci ujawnili 153 wykroczenia z których 115 zakończyło się mandatem.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Stąd też podczas prowadzonych działań nadzorem zostały objęte między innymi przejścia dla pieszych, gdzie dochodziło do potrąceń. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów. Niewłaściwe zachowania pieszych także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu czy rozproszeniu uwagi. Podczas działań NURD prowadzonych na terenie częstochowskiej komendy policjanci ujawnili 153 wykroczenia, w tym 147 przez kierujących oraz 6 przez pieszych. Niestety większości tych wykroczeń, bo aż 87 dotyczyła przekroczenia prędkości w rejonie przejścia dla pieszych. Jeden z kierujących, który w rejonie przejścia dla pieszych na drodze z ograniczeniem prędkości do 50 km/h poruszał się z prędkością aż 124 km/h stracił prawo jazdy, oraz dodatkowo otrzymał 15 punktów karnych. Za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - 1 kierujący, a za nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście - 2 kierujących, otrzymali mandat w wysokości 1500 złotych, oraz według nowych przepisów 15 punktów karnych. Policjanci zastosowali również 36 pouczeń, a w 2 przypadkach skierowali do Sądu wnioski o ukaranie. W działaniach wzięło udział 54 policjantów częstochowskiej drogówki.

Przypominamy, że o bezpieczeństwo na drodze powinien dbać każdy uczestnik ruchu. Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do przepisów. Ze względu na jesienną aurę, pieszym przypominamy o korzystaniu z elementów odblaskowych.

Powrót na górę strony