Wiadomości

Na ratunek życiu - akcja częstochowskiej drogówki

Data publikacji 24.09.2022

W ramach akcji ROADPOL Safety Days częstochowska drogówka po raz kolejny przeprowadziła wczoraj działania na drodze pod nazwą "Na ratunek życiu". Podczas prowadzonych działań 10 kierowców nie przyjęło mandatu karnego... tylko wykonało zadanie. Celem tej niecodziennej inicjatywy było przede wszystkim uzmysłowienie kierowcom zagrożeń związanych z nieprzestrzeganiem limitów prędkości.

To już kolejna tego typu akcja na częstochowskiej trasie. Przy drodze krajowej numer 91 stanęły radiowozy policji, wóz strażacki, karetka pogotowia i ...karawan pogrzebowy. Przez 3 godziny policjanci mierzyli prędkość pojazdów poruszających się po drodze – w 10 przypadkach kierujący nie zastosowali się do ograniczenia prędkości, popełniając tym samym wykroczenie. Ku zdziwieniu kierujących, policjantka informowała, że tego dnia mogą przyjąć mandat karny, albo wykonać zadanie, polegające na wcieleniu się w rolę służb, które na co dzień pracują na miejscach wypadków. Sprawcy wykroczeń musieli ugasić fikcyjny pożar, kierując strumień wody w ustawione pachołki, ewakuować rannego w bezpieczne miejsce i udzielić mu pierwszej pomocy przedmedycznej, a kiedy okazywało się, że „uczestnik zdarzenia” jednak nie przeżył, z pomocą pracownika zakładu pogrzebowego musieli umieścić manekina w czarnym worku.

Akcja ta przede wszystkim miała na celu uświadomienie piratom drogowym, że wypadek śmiertelny to nie tylko tragedia dla rodzin i bliskich ofiar, ale również dla sprawcy tego tragicznego zdarzenia.

Organizatorem działań był Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, a partnerami akcji Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Zakład Pogrzebowy z Częstochowy oraz Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie.

Składamy serdeczne podziękowania przedstawicielom mediów, którzy swoją obecnością wsparli działania promujące bezpieczeństwo na drodze.

 

 

  • woź strażacki, radiowóz policyjny, karetka, na tle tych samochodów stoi grupa strażaków, policjantek i dwoje ratowników medycznych
  • mężczyzna w kurtce z napisem straż klęczy przy fantomie, obok ratowniczka medyczna, w tle 3 strażaków

Film Na_ratunek_zyciu.mp4

Pobierz plik Na_ratunek_zyciu.mp4 (format mp4 - rozmiar 43.73 MB)

Nagranie audio audiodeskrypcja.m4a

Pobierz plik audiodeskrypcja.m4a (format mp3 - rozmiar 751.02 KB)

Powrót na górę strony