Wiadomości

Policjanci z Kłomnic pomogli grzybiarzowi odnaleźć drogę

Data publikacji 23.09.2022

Mundurowi z Komisariatu Policji w Kłomnicach odnaleźli wczoraj zagubionego w lesie grzybiarza. 67-latek zadzwonił na numer alarmowy po kilku godzinach szukania właściwej drogi do swojego samochodu. Policjanci naprowadzili mężczyznę na właściwą drogę przy użyciu sygnałów dźwiękowych, dzięki czemu 67-latek szczęśliwie mógł wrócić do domu.

W środowe przedpołudnie dyżurny z Kłomnic otrzymał zgłoszenie od mężczyzny, który zabłądził na obszarze leśnym w Krasicach. Policjanci niezwłocznie się tam udali i nawiązali kontakt telefoniczny ze zgłaszającym. Mężczyzna nie wiedział gdzie jest, mówił, że od kilku godzin próbuje wrócić do miejsca, w którym wchodził do lasu i gdzie zaparkował swój samochód.
W poszukiwania włączyły się również jednostki straży pożarnej i przewodnik z psem służbowym.
Podczas penetracji terenu aspirant sztabowy Mariusz Kręt i sierżant sztabowy Przemysław Zychla wpadli na pomysł, jak najszybciej pomóc w odnalezieniu drogi wykorzystując dostępne na miejscu środki. Włączyli sygnały uprzywilejowania i utrzymując kontakt telefoniczny z 67-latkiem naprowadzali go na właściwą drogę. Po niespełna 2 godzinach mężczyzna został odnaleziony i został przebadany przez obecnych na miejscu ratowników medycznych. Mieszkaniec Częstochowy znajdował się w dobrej kondycji fizycznej, dzięki czemu o własnych siłach szczęśliwie wrócił do domu.

Zbieranie grzybów należy niewątpliwie do przyjemności, ponadto grzyby są po prostu smaczne, więc coraz więcej osób doceniających ich walory smakowe wyrusza po nie do lasu. Niektórzy zbierają grzyby od lat, niektórzy dopiero zaczynają swoja przygodę z grzybobraniem. Ale bardziej niż o zbiory każdy z grzybiarzy powinien w pierwszej kolejności przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Przypominamy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:

  • staraj się nie wybierać do lasu w pojedynkę. Poinformuj swoich bliskich dokąd się wybierasz i podaj przybliżony czas powrotu;

  • zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możesz wykorzystać do wezwania pomocy i wskazania twojej lokalizacji;

  • wybieraj jasne ubrania i używaj elementów odblaskowych, ponieważ mogą one być pomocne podczas akcji poszukiwawczej;

  • nie oddalaj się od swojego pojazdu, stacji kolejowej lub przystanku, jeśli nie znasz dobrze terenu;

  • do lasu wybieraj się wczesnym rankiem, nie po zmierzchu, bo wtedy ryzyko zagubienia się jest mniejsze;

  • jeśli wybierasz się do lasu samochodem, pamiętaj o zaparkowaniu w miejscu dozwolonym i dokładnie zabezpiecz swój pojazd - zamknij drzwi, okna i nie zostawiaj w środku cennych przedmiotów, które mogą paść łupem złodzieja;

  • stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;

  • nie zostawiaj w lesie śmieci i nie rozpalaj ogniska;

  • gdy zabłądzisz w lesie, nie zwlekaj z powiadomieniem Policji, staraj się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie (jeśli sam odnajdziesz drogę do domu, niezwłocznie powiadom Policję, co oszczędzi czas i zaangażowanie wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach).

Powrót na górę strony