Wiadomości

Policjanci z Blachowni apelują o rozsądek na przejeździe kolejowym

Data publikacji 20.09.2022

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie powoduje dla siebie i innych nie przestrzegając przepisów ruchu drogowego. Wjeżdżając na przejazd kolejowy na czerwonym świetle lub przy opuszczonych zaporach kierowcy narażają się nie tylko na wysoki mandat karny, ale przede wszystkim na niebezpieczeństwo utraty życia. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów.

Policjanci z Komisariatu Policji w Blachowni wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei po raz kolejny przeprowadzili wczoraj działania w rejonie przejazdu kolejowego. Sprawdzali, czy kierujący w tym miejscu zachowują szczególną ostrożność i przestrzegają przepisów. Informowali również uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach związanych z przechodzeniem i przejeżdżaniem przez przejazd nie stosując się do zakazów i nakazów.

Od początku roku do tej jednostki wpłynęło ponad 50 zgłoszeń wraz z nagraniami z kamer umieszczonych na przejeździe kolejowym. Wszystkie dotyczą naruszeń przepisów w tym miejscu – najczęściej kierujący wjeżdżali na torowisko na czerwonym świetle lub omijali opuszczone półzapory. Wszystkie zgłoszenia są rozpatrywane w oparciu o czynności wyjaśniające i kończą się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Apelujemy do kierujących o rozsądek. Lekceważenie przepisów może mieć tragiczne konsekwencje.

Przypominamy:

  • wjeżdżanie na przejeździe kolejowym za sygnalizator przy sygnale czerwonym - 15 punktów karnych i mandat w wysokości 2 tysięcy złotych, a dla kierowców, którzy w ciągu 2 lat po raz drugi popełnią to wykroczenie mandat wyniesie 4 tysiące złotych;
  • objeżdżanie opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeśli ich opuszczanie zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone – 15 punktów karnych, mandat w wysokości 2 tysięcy złotych, a dla kierowców, którzy w ciągu 2 lat po raz drugi popełnią to wykroczenie mandat wyniesie 4 tysiące złotych.
     
  • ulotka z napisem co zrobić i narysowanym przejazdem kolejowym na tle odblaskowej kamizelki policyjnej
  • opuszczony szlaban na przejeździe kolejowym
  • radiowóz ustawiony przy przejeździe kolejowym, w tle widać samochód wjeżdżający na przejazd
Powrót na górę strony