Wiadomości

Karta rowerowa dla młodych cyklistów

Data publikacji 29.08.2022

27 sierpnia 2022 roku w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie odbył się egzamin na kartę rowerową. Do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego zorganizowanego przez częstochowską drogówkę przystąpiło 12 uczniów. Karta rowerowa pozwoli młodym cyklistom korzystać również z hulajnogi elektrycznej.

W minioną sobotę policjanci Wydziału Ruchu Drogowego częstochowskiej komendy w ramach akcji "Jednośladem bezpiecznie do celu" zorganizowali egzamin teoretyczny oraz praktyczny na kartę rowerową. Współorganizatorami byli również Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Automobilklub Jurajski, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie oraz Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. W egzaminie wzięło udział 12 dzieci. Uczestnicy musieli najpierw zdać test, by następnie przystąpić do egzaminu praktycznego. Tam musieli sprawnie pokonać tor, sygnalizować wykonywane manewry oraz pamiętać o obowiązujących przepisach. Policjantka sierż. sztab. Beata Witos zwracała uwagę na to, jak cykliści radzą sobie z przeszkodami oraz w jaki sposób pokonują trasę, brała też pod uwagę czy właściwie interpretują znaki drogowe oraz sygnalizują wykonywane manewry. Funkcjonariusze bowiem muszą mieć pewność, że przyszły pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego nie stworzy zagrożenia ani dla siebie, ani też innych uczestników w ruchu drogowym. Dzieci oraz osoby biorące udział w wydarzeniu mogły spróbować swoich umiejętności poruszania się hulajnogą, za co były nagradzane dyplomami. Uczestnicy akcji otrzymali również elementy odblaskowe, dzięki którym będą czuć się bardziej bezpiecznie na drodze, a przede wszystkim lepiej widoczne. WORD zaprezentował symulator dachowania, z którego mogli skorzystać opiekunowie dzieci oraz osoby, które ukończyły 18 rok życia. Ratownicy zaś utrwalali młodym cyklistom zasady udzielania pierwszej pomocy.

Wszyscy, którzy tego dnia przystąpili do egzaminu, pomimo stresu, zaliczyli go. Gratulujemy i życzymy wszystkim bezpiecznej jazdy.

Warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie tego dokumentu prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Jednocześnie przypominamy, że aby legalnie jeździć rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego po drogach publicznych przed uzyskaniem pełnoletności musimy posiadać kartę rowerową, chyba że posiadamy już dokument prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Przypominamy również o właściwym korzystaniu z dróg, a także dbaniu o prawidłowe wyposażenie rowerów.

  • na zdjęciu policjantka przeprowadzająca egzamin teoretyczny, tyłem do zdjęcia znajduje się siedzący w ławce uczeń
  • na zdjęciu grupa dzieci siedząca w ławkach i pisząca egzamin teoretyczny
  • zdjęcie widziane" z lotu ptaka" przedstawia policjantkę stojącą na miasteczku rowerowym oraz grupę dzieci podczas zdawania egzaminu
  • na zdjęciu kilkuosobowa kolejka dzieci na rowerach czekająca na wjazd na miasteczko rowerowe
  • zdjęcie widziane" z lotu ptaka" przedstawia policjantkę stojącą na miasteczku rowerowym oraz grupę dzieci podczas zdawania egzaminu
  • na zdjęciu symulator dachowania na pierwszym planie, na drugim planie stojąca grupa osób
  • na zdjęciu odwrócony do góry nogami symulator dachowania, w środku znajduję się osoba
  • na zdjęciu dwójka ratowników pokazuje dzieciom na fantomie zasady udzielania pierwszej pomocy
  • na zdjęciu uczeń klęczący wraz z ratownikiem obok fantoma wykonujący masaż serca
Powrót na górę strony