Wiadomości

Jednośladem bezpiecznie do celu - rower

Data publikacji 09.08.2022

Lato sprzyja miłośnikom jednośladów. Na drogach rowerowych w naszym mieście i powiecie obserwujemy wzmożony ruch użytkowników jednośladów. Niestety w ślad za tym idzie wzrost zdarzeń drogowych z ich udziałem. Od stycznia do sierpnia br. na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 98 zdarzeń z udziałem rowerzysty, w których 1 zginął, a 28 zostało rannych. Dlatego przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa i apelujemy o rozsądek na drodze.

Rowerzyści to niechroniona grupa uczestników ruchu drogowego, która w zderzeniu z pojazdem zazwyczaj odnosi poważne obrażenia. Dlatego każdy kierujący jednośladem, mając na względzie swoje bezpieczeństwo powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania i ostrożności.

Poruszanie się po drodze:

  • Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych, a gdy jej nie ma - z pobocza. Jeśli nie ma pobocza lub jazda nim nie jest możliwa, możemy w ostateczności korzystać z jezdni, przestrzegając przy tym zasady ruchu prawostronnego (poruszamy się wtedy jak najbliżej krawędzi jezdni).
  • Rowerzystę obowiązuje podczas jazdy zakaz korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce.
  • Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.
  • Zabronione jest przejeżdżanie rowerem wzdłuż po przejściu dla pieszych. Rowerzysta zbliżając się do przejścia musi zejść z roweru i go przeprowadzić.
  • Nie wolno kierować rowerem znajdując się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka. Dla przypomnienia: stan nietrzeźwości – czyli powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu – mandat karny w wysokości 2500 złotych; stan po użyciu alkoholu – czyli od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu – mandat karny w wysokości 1000 złotych.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

  • z przodu - co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być światło migające),
  • z tyłu - co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, czy opaski ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę.

Mając na względzie to, że żaden samochód w miejscu się nie zatrzyma, zanim wjedziesz na przejazd dla rowerzystów zatrzymaj się, rozejrzyj i upewnij, że kierujący cię dostrzegli i możesz bezpiecznie pokonać jezdnię.

Apelujemy, aby każdy uczestnik ruchu drogowego miał na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, bo bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

 

Powrót na górę strony