Wiadomości

Pieszy w policyjnej statystyce. Apelujemy o rozsądek na drodze!

Data publikacji 05.08.2022

Od stycznia na drogach miasta i powiatu częstochowskiego zginęło już 5 pieszych. Policjanci z Częstochowy cyklicznie prowadzą działania "Bezpieczny pieszy", mające na celu poprawę bezpieczeństwa najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. Dzisiaj drogówka wsparta policjantami z komisariatów na terenie Częstochowy po raz kolny będzie czuwała nad ich bezpieczeństwem. Apelujemy o rozsądek na drodze i przypominamy, że pośpiech na drodze wciąż zbiera śmiertelne żniwo.

W okresie od stycznia do lipca 2022 roku na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego doszło do 52 kolizji i 34 wypadków z udziałem pieszego, w których 29 pieszych odniosło obrażenia ciała, a 5 poniosło śmierć. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku nastąpił wzrost wypadków o 2, wzrost liczby osób rannych o 5, spadek liczby osób zabitych o 2 i wzrost liczby kolizji drogowych o 27.

W 2022 roku najwięcej zdarzeń z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego miało miejsce na terenie miasta Częstochowy – ponad 70,5% wypadków. W tych zdarzeniach 22 osoby zostały ranne, a 2 osoby poniosły śmierć. Odnotowano także 40 kolizji drogowych (dla porównania - w 2021 roku doszło do 19 kolizji).

53 procent wypadków drogowych z udziałem pieszego miało miejsce na wyznaczonych przejściach dla pieszych – 18 wypadków, w których 16 osób zostało rannych, a 2 osoby poniosły śmierć. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku na przejściach dla pieszych zaistniało 12 wypadków, w których 11 osób zostało rannych, a 1 poniosła śmierć.

Od stycznia w Częstochowie i na terenie powiatu częstochowskiego doszło do 7 wypadków spowodowanych nieprawidłowym zachowaniem pieszego uczestnika ruchu drogowego (w 2021 roku było ich 13). W tych wypadkach 1 osoba zginęła, a 6 zostało rannych. Główną przyczyną było nieostrożne wejście pieszego na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd.

Jeśli chodzi o wypadki spowodowane z winy kierującego, to w okresie od stycznia do końca lipca 2022 roku doszło do 27 tego typu zdarzeń i jest to wzrost wypadków z winy kierującego, w porównaniu do analogicznego roku ubiegłego, gdyż wówczas zanotowano ich 18. Do wypadków z winy kierujących dochodziło głównie na przejściach dla pieszych. Spowodowane one były nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu (15 wypadków).

Najwięcej ofiar wypadków drogowych z udziałem pieszego to osoby w wieku powyżej 40 roku życia (z czego 14 w wieku od 40 do 59 lat, a 18 w wieku powyżej 60 lat).

Jeżeli chodzi o zdarzenia drogowe, których sprawcami byli nietrzeźwi piesi to w tym roku doszło do 5 takich zdarzeń – 3 kolizji i 2 wypadków, w których 2 osoby zostały ranne. W analogicznym okresie roku 2021 odnotowano 3 wypadki, w których 2 osoby zostały zabite, a 1 ranna oraz 3 kolizje.

Częstochowska policja codziennie dba o bezpieczeństwo na drogach miasta i powiatu. Od stycznia policjanci w białych czapkach ujawnili 200 wykroczeń popełnionych przez pieszych - głównie polegały one na przekraczaniu jezdni w miejscu niedozwolonym i niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej. Kierujący natomiast najczęściej wyprzedzali na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim – mundurowi ujawnili 147 takich wykroczeń. 149 kierujących zostało ukaranych za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, z czego 71 nie ustąpiło pierwszeństwa pieszemu na przejściu.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność i rozsądek na drodze.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

 • Znajdując się na drodze, zachowaj czujność oraz kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i ostrożności.
 • Przed wejściem na jezdnię upewnij się, że bezpiecznie przejdziesz na drugą stronę - rozejrzyj się kilkukrotnie i upewnij, że wszyscy kierowcy cię dostrzegli i ustąpią ci pierwszeństwa.
 • Będąc na środku jezdni, rozejrzyj się raz jeszcze.
 • Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa i zachowaj czujność, mając na uwadze to, że niestety nie wszyscy kierujący przestrzegają przepisów i kierują się rozsądkiem oraz wyobraźnią na drodze.

Rowerzysto:

 • Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i przestrzegaj obowiązujących przepisów na drodze.
 • Zadbaj o stan techniczny i prawidłowe wyposażenie roweru.
 • Nie zapominaj o bezpieczeństwie własnym, dlatego każdy rowerzysta i pieszy powinien zakładać kask ochronny i odblaski, by zadbać swoja widoczność.
 • Pamiętaj, w pierwszej kolejności korzystaj z drogi dla rowerów, a na samym końcu dopiero z jezdni.
 • Miej na względzie to, że żaden samochód w miejscu się nie zatrzyma, dlatego zanim wjedziesz na przejazd dla rowerzystów zatrzymaj się, rozejrzyj i upewnij, że kierujący cie dostrzegli i możesz bezpiecznie pokonać jezdnię.

Motocyklisto:

 • Respektuj przepisy obowiązujące na drodze.
 • Nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości.
 • Nie wciskaj się między pojazdy.
 • Nie przeceniaj swoich umiejętności, kierując jednośladem.
 • Zadbaj o widoczność na drodze - używaj elementów odblaskowych na odzieży.
 • Nie wyprzedzaj "na trzeciego".
 • Pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe.
 • Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania i ostrożności.
 • Zawsze jeździj w kasku i odpowiedniej odzieży.

Kierowco:

 • Dostosuj prędkość z jaką się poruszasz do warunków panujących na drodze – są to warunki atmosferyczne jak ograniczona widoczność czy śliska nawierzchnia, ale również warunki wynikające na przykład z czasowej zmiany organizacji ruchu. Prędkość musi być dostosowana nie tylko do limitów obowiązujących na danej drodze, ale też do umiejętności kierowcy. Jest to bardzo ważne, by w nagłej sytuacji móc zapanować nad pojazdem, a jak wiemy im większa prędkość na liczniku, tym łatwiej utracić nad nim panowanie.
 • Zachowaj szczególną ostrożność, gdy zbliżasz się do przejścia dla pieszych. Zwolnij i przewiduj sytuacje na drodze. Piesi muszą czuć się bezpiecznie wchodząc i będąc już na przejściu dla pieszych.
 • Kierujący samochodem przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru powinni przynajmniej 2 razy spojrzeć w lusterko, by upewnić się, że taki manewr będzie bezpieczny.
 • Podróżując samochodem zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa, a dzieci do 150cm wzrostu przewoź w foteliku ochronnym.
 • Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.
 • Bądź wyspany i wypoczęty. Zmęczenie jest twoim wrogiem i stanowi poważne zagrożenie.
 • Równie ważne jest zwracanie uwagi na motocyklistów czy rowerzystów i nie wymuszać pierwszeństwa przejazdu. Takie zachowania najczęściej kończą się dla użytkowników jednośladów tragicznie.


 

Powrót na górę strony