„Pilnuj swojego drinka i napoju”
Wakacje to czas, gdy częściej wychodzimy ze znajomymi do klubów, barów czy dyskotek i chętniej poznajemy nowych ludzi. Spędzając w ten sposób wolny czas, musimy pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie, gdyż w takich miejscach jesteśmy szczególnie narażeni na podanie tzw. „pigułki gwałtu”. Aby wykluczyć takie sytuacje, stosujmy się do policyjnych zaleceń.
„Pigułka gwałtu” to związek chemiczny, które wywołuje u potencjalnej ofiary określone zachowania. Taka osoba staję się całkowicie bezradna i nie ma szans to podjęcie obony. Bezwładnie poddaje się wszelkim sugestiom, robi to, co każe jej napastnik, nie ma najmniejszej świadomości, co się dzieje dookoła – nie odczuwa nawet bólu. Bardzo szybko przedostaje się ona z krwią do mózgu, wywołując u ofiar wręcz niemożliwą do opanowania senność. Najczęściej „pigułka gwałtu” stosowana jest wobec kobiet bawiących się w klubach, dyskotekach i innych lokalach rozrywkowych. Jednak również mężczyźni padają jej ofiarą i często dopiero następnego dnia dowiadują się, że w jakimś lokalu wydali nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Aby uniknąć niebezpieczeństwa, należy zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza przy zawieraniu nowych znajomości. Powinniśmy być czujni i nieufni. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli nam bezpiecznie bawić się i spędzać czas wolny:
PAMIĘTAJ!
- obserwuj drinka, którego przyrządza ci barman czy kelner,
- poproś, aby otwierał butelkę czy puszkę z napojem przy tobie,
- nie pij drinka podarowanego przez nieznaną ci osobę,
- nie przyjmuj innych poczęstunków od obcych,
- nie wymieniaj się napojami,
- nie zostawiaj nawet na chwilę szklanki, otwartej butelki czy puszki,
- po powrocie do stolika nie dopijaj wcześniej napoczętych napojów,
- unikaj samotnego wychodzenia do klubów czy na imprezy,
- jeśli poczujesz się źle, nigdy nie wychodź samemu! Poproś znajomych o odwiezienie do domu.
Jeżeli masz podejrzenie, że zostałeś odurzony „pigułką gwałtu” i po wypiciu jakiegoś napoju zauważysz u siebie mdłości, zawroty głowy, czy trudności z widzeniem, zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby. Należy jak najszybciej powiadomić o tym policję i pogotowie. Nawet szczątkowe informacje mogą pomóc w zatrzymaniu sprawcy. Ważne są również badania potwierdzające obecność środka w naszym organizmie, dlatego też należy zgłosić się niezwłocznie do szpitala na badanie krwi. Zabronione jest za to pozostanie w ustronnych czy ciemnych pomieszczeniach. Nie należy również samotnie wracać do domu, wierząc, że spacer na świeżym powietrzu załatwi sprawę. Apelujemy o rozwagę, ostrożność i ograniczone zaufanie wglądem nieznajomych!