Wiadomości

Dzień Bezpiecznego Kierowcy z częstochowską drogówką

Data publikacji 26.07.2022

Wczoraj po raz kolejny częstochowska drogówka wspólnie ze strażą pożarną, pogotowiem ratunkowym, zakładem pogrzebowym i służba więzienną przeprowadziła działania „Na ratunek życiu”. Kierowcy, którzy popełnili wykroczenie drogowe mieli do wyboru – przyjąć mandat karny, albo wykonać niełatwe zadanie. Celem akcji było dotarcie do wyobraźni kierowców i tym samym ograniczenie liczby wypadków.

To już kolejna taka akcja organizowana przez Wydział Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie. Jej celem jest uzmysłowienie wszystkim zmotoryzowanym zagrożeń jakie niosą ze sobą lekkomyślne zachowania za kierownicą. Prowadzona cyklicznie od kilku lat cieszy kierujących, którzy zamiast mandatu za przekroczenie prędkości mogą wykonać niecodzienne zadanie. Tak samo było wczoraj. W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu na drodze krajowej numer 91 częstochowska drogówka ponownie przeprowadziła działania „Na ratunek życiu”. Kierujący, popełniający wykroczenie drogowe mieli możliwość dokonania wyboru pomiędzy ukaraniem w drodze mandatu karnego lub inną formą zwrócenia uwagi – m.in. otrzymując możliwość wcielenia się w rolę pracowników służb, obsługujących na co dzień zdarzenia drogowe. W wyznaczonym miejscu, obok policjantów, pojawili się także strażacy i ratownicy medyczni oraz.... karawan pogrzebowy. Ten kierowca, który wybrał zadanie brał udział w pozorowanej akcji ratunkowej. Ubrany w strój strażaka musiał "ugasić ogień", wynieść z płonącego samochodu poszkodowanego, udzielić pierwszej oraz wykonać czynności z ofiarą śmiertelnego wypadku na miejscu zdarzenia drogowego i wspólnie z pracownikiem zakładu pogrzebowego ciało włożyć do karawanu. Na zakończenie funkcjonariusze służby więziennej upozorowali zatrzymanie kierowcy i przygotowanie go do konwoju.

Każdy z kilkunastu sprawców ujawnionego wykroczenia drogowego skorzystał z tej opcji „ominięcia” mandatu. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych. Za kierownicą bądźmy kulturalni, rozsądni i przewidujący. Niech każdy z nas bezpiecznie dotrze do celu.

  • na zdjęciu kobieta ubrana w umundurowanie straży pożarnej, obok stoi dwóch strażaków z których jeden trzyma manekina
  • na zdjęciu osoba ubrana w mundur strażacki ćwiczy masaż serca na manekinie. obok klęczy strażak, w tle stoją oznakowane radiowozy policji i straży pożarnej
  • osoba przebrana w mundur strażacki stoi koło rozłożonego węża strażackiego, w okół stoją strażacy
  • na zdjęciu osoba ubrana w mundur strażacki ćwiczy masaż serca na manekinie. obok klęczy strażak
  • mężczyzna ubrany w kurtkę strażaka wkłada wraz z pracownikiem pogrzebowym nosze z czarnym workiem do karawanu
  • osoba ubrana w kurtkę strażacką wraz ze strażakami trzyma wąż gaśniczy
Powrót na górę strony