Wiadomości

Policjanci świętowali 103. rocznicę powstania Policji Państwowej

Data publikacji 12.07.2022

Dzisiaj odbyła się uroczystość wręczenia aktów nominacyjnych na wyższe stopnie służbowe w związku ze Świętem Policji w Częstochowie. Awanse uzyskało 298 policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie i 64 policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji. Stróże prawa otrzymali je z rąk insp. Artura Bednarka, mł. insp. Dariusza Kiedrzyna i podinsp. Andrzeja Nowaka.

Dzisiaj o 12.30 na Placu Biegańskiego w Częstochowie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Policji. Policjanci świętowali dwa ważne wydarzenia - 103. rocznicę powstania Policji Państwowej i 100. rocznicę utworzenia Policji Województwa Śląskiego. 298 policjantów z garnizonu częstochowskiego oraz 64 z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji otrzymało akty mianowania na wyższy stopień. W Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie awans otrzymało:

na stopień nadkomisarza – 4 funkcjonariuszy;

na stopień komisarza – 3 funkcjonariuszy

na stopień aspiranta sztabowego – 9 funkcjonariuszy;

na stopień starszego aspiranta – 31 funkcjonariuszy;

na stopień aspiranta – 31 funkcjonariuszy;

na stopień młodszego aspiranta – 109 funkcjonariuszy

na stopień sierżanta sztabowego – 44 funkcjonariuszy

na stopień starszego sierżanta – 28 funkcjonariuszy;

na stopień sierżanta – 13 funkcjonariuszy;

na stopień starszego posterunkowego – 26 funkcjonariuszy.

Dodatkowo Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn wyróżnił 21 policjantów i 16 pracowników cywilnych za zaangażowanie oraz sumienne i rzetelne wykonywanie swoich obowiązków. Wyróżnionym gratulacje złożył insp. Artur Bednarek – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Uroczystość rozpoczął meldunek złożony przez dowódcę uroczystości podinsp. Janusz Rygielskiego, a następnie podniesiona została flaga państwowa i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. W trakcie uroczystości wręczone zostały akty nominacyjne na wyższe stopnie służbowe dla policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji. Nominacje wręczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek, Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn i Dowódca Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie podinsp. Andrzej Nowak.
Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn przywitał zaproszonych gości i podziękował policjantom za poświęcenie w służbie i rzetelne wykonywanie niełatwych obowiązków służbowych. Skierował także podziękowania do pracowników cywilnych, emerytów policyjnych, rodzin policjantów, parlamentarzystów, samorządowców, prokuratorów i sędziów oraz wielu innych osób, które wspierają policjantów na co dzień. Insp. Artur Bednarek podziękował funkcjonariuszom z częstochowskiego garnizonu za trud wkładany w codzienną służbę i zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu.

O tej samej godzinie policjanci z Częstochowy i powiatu złożyli w tym dniu kwiaty na grobie st. post. Tomasza Trejty, który 21.11.2013 roku zginął w wypadku samochodowym prowadząc radiowóz oraz st. asp. Adama Pichity z Komisariatu III Policji w Częstochowie, który zmarł w drodze na służbę 2 grudnia 2017 roku. Kwiaty złożone zostały również na grobie i pod pomnikiem upamiętniającym starszego posterunkowego Policji Państwowej Władysława Krzyżanowskiego. Funkcjonariusz ten został postrzelony w 1935 roku w trakcie pościgu za przestępcami w Przymiłowicach w gminie Olsztyn. Uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć tych policjantów.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Artur Bednarek, Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn i Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk złożyli wiązankę kwiatów.

Policjanci z wydziału prewencji oraz ruchu drogowego przygotowali natomiast specjalne stoisko promocyjne. Dzieci mogły zobaczyć z bliska radiowozy i motocykle. Na stoisku znajdował się także punkt informacyjny dla chętnych do wstąpienia w szeregi Policji.

fot. asp.szt. A. Gruca

  • Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Artur Bednarek, Komendant Miejski Policji w Częstochowie młodszy inspektor Dariusz Kiedrzyn i Dowódca Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie podinspektor Andrzej Nowak wręczają akty nominacyjne na wyższe stopnie służbowe dla policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji, którzy ustawieni są w szeregu na Placu Biegańskiego
  • Komendant Miejski Policji w Częstochowie młodszy inspektor Dariusz Kiedrzyn podczas przemówienia stoi na Placu Biegańskiego przed mównicą
  • policjant salutuje przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego
  • policjanci stoją ustawieni w szeregu na Placu Biegańskiego pod niebieskim zadaszeniem
  • pododdziały Policji ustawione na Placu Biegańskiego
  • Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Artur Bednarek i dowódca uroczystości podinspektor Janusz Rygielski dokonują przeglądu pododdziałów policji
Powrót na górę strony