Wiadomości

Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą - "Misie i dzieci toną po cichu"

Data publikacji 24.06.2022

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” rozpoczęła się dziś akcja częstochowskiej prewencji dotycząca bezpieczeństwa nad wodą „Misie i dzieci toną po cichu”. Ma on na celu przypominać opiekunom wypoczywającym nad wodą, jak ważne jest bezpieczeństwo i co możemy zrobić, by te wakacje dla każdego były udane i bezpieczne. Apelujemy o rozsądek. Piłeś?! Nie wchodź do wody! Opiekujesz się dziećmi? Nie pij!

Kampania została zapoczątkowana w 2020 roku. Pomysłodawcą jest Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie przy współpracy z Urzędem Miasta Częstochowa i Starostwem Powiatowym w Częstochowie. Do akcji włączyli się również KRUS, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie, częstochowski Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie oraz Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Również dziś, w pierwszy dzień wakacji 2022 roku, postanowiliśmy przypomnieć, że przez brak odpowiedzialności i przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa możemy narazić siebie i naszych najbliższych na poważne niebezpieczeństwo. Zaprezentowana została również akcja ratownictwa wodnego przeprowadzona przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Częstochowy, która miała miejsce na terenie kąpieliska w częstochowskim Parku Lisiniec.

Utonięcie to trzecia pod względem policyjnych statystyk przyczyna śmierci dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Niezmiennie jednak od lat najczęstszą przyczyną utonięć jest alkohol i brawura. Do tragedii może doprowadzić spożywanie alkoholu przed i w trakcie kąpieli. Często zbytnio ufamy własnym umiejętnościom. Niestety zdarza się również, że spędzając czas wolny nad wodą i opiekując się dziećmi, to właśnie opiekunowie spożywają alkohol, co przyczynia się do zmniejszenia poświęcenia uwagi dzieciom, które w tym czasie beztrosko bawią się w wodzie.

Dziecko nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Maluchy nie czują strachu przed wodą, zwykle jedynie zachwyt, ciekawość i fascynację. Bardzo ważna jest rola opiekuna, który odpowiada za wyjaśnienie dziecku zasad bezpieczeństwa nad wodą i ustalenie, co można, a czego nie można robić. Należy zawsze strzec dzieci bawiących się na plaży, a szczególnie wchodzących do wody.

Zazwyczaj większość z nas bazując na wiedzy z filmów i seriali wyobraża sobie, że osoba tonąca rozpaczliwie woła o pomoc, wymachuje rękoma i głośno krzyczy. Jednak w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Najczęściej toniemy po cichu, po wyczerpującej i wytężonej walce o każdy łyk powietrza, która trwa najwyżej kilkanaście sekund. Z perspektywy zwykłego obserwatora różnica między wygłupami czy zabawą, a walką o życie może być niezauważalna. Dlatego czasem trudno odróżnić obie te rzeczy. Nie należy zatem lekceważyć pracy i pouczeń ratownika, który dzięki doświadczeniu potrafi czasem w ostatnich chwili zapobiec tragedii.

Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 102 utonięcia! To 102 tragedie rodzin, przyjaciół, bliskich. To niewyobrażalna strata dla wielu osób. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, a pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa, jest profilaktyka. Należy pamiętać, że woda to żywioł. Dlatego też, wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem wodnym należy zachować szczególną ostrożność. Wypoczywając z dziećmi nie spuszczaj ich z oczu!

 • na zdjęciu policjanci i ratownicy biorący udział w akcji w ramach kampanii " Misie i Dzieci Toną po cichu. Grupa osób stoi na pomoście pokazując koszulkę z logo akcji"
 • na zdjęciu plakat akcji Misie i Dzieci Toną po cichu przedstawiający tonącego misia"
 • na zdjęciu policjanci i ratownicy biorący udział w akcji w ramach kampanii. Dyrektor 
krus wręcza ratownikowi kamizelkę ratunkową " Misie i Dzieci Toną po cichu"
 • na zdjęciu policjanci i ratownicy oraz współdziałacze stoją na pomoście wodnym " Misie i Dzieci Toną po cichu"
 • na zdjęciu policjanci i ratownicy biorący udział w akcji w ramach kampanii " Misie i Dzieci Toną po cichu"
 • na zdjęciu policjanci i ratownicy biorący udział w akcji w ramach kampanii " Misie i Dzieci Toną po cichu"
 • na zdjęciu policjanci patrzacy się na akwen wodny " Misie i Dzieci Toną po cichu"
 • na zdjęciu policjanci i ratownicy biorący udział w akcji w ramach kampanii " Misie i Dzieci Toną po cichu"
 • na zdjęciu policjanci i ratownicy biorący udział w akcji w ramach kampanii " Misie i Dzieci Toną po cichu"
 • na zdjęciu ratownicy biorący udział w akcji wyciągają z wody osobę topiącą się holując na skuterze wodym"
 • na zdjęciu ratownik siedzący na czerwonym skuterze wodnym wraz z uratowaną osobą podpłyną pod pomost " Misie i Dzieci Toną po cichu"
 • na zdjęciu policjanci i ratownicy biorący udział w akcji w ramach kampanii " Misie i Dzieci Toną po cichu"
Powrót na górę strony