Wiadomości

Pierwsze „prawo jazdy” dla uczniów podstawówki

Data publikacji 07.06.2022

6 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Starczy odbył się egzamin na kartę rowerową. Do egzaminu praktycznego przystąpiło 38 uczniów, którzy wcześniej pozytywnie zaliczyli egzamin teoretyczny. W komisji egzaminacyjnej uczestniczył dzielnicowy Komisariatu Policji w Poczesnej asp. sztab. Jerzy Puszczewicz.

Wczoraj o swoje pierwsze „prawo jazdy” starało się 38 uczniów podstawówki w Starczy, którzy przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Dzieci pod nadzorem nauczyciela najpierw zdali egzamin teoretyczny, a następnie praktyczny, który odbył się pod okiem dzielnicowego z Komisariatu Policji w Poczesnej. Ważnym czynnikiem takich inicjatyw jest podniesienie świadomości dzieci z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego przed przystąpieniem do egzaminu uczniowie wysłuchali informacji dotyczących prawidłowego wyposażenia roweru oraz zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z jednośladu, które przekazał im asp. sztab. Jerzy Puszczewicz. Zaznaczył również, jak ważne podczas jazdy i zabaw na rowerze jest noszenie kasków ochronnych oraz kamizelek odblaskowych. Uczestnicy egzaminu na miasteczku rowerowym musieli zmierzyć się z torem przeszkód i poprawnie go pokonać. Wysoki poziom umiejętności jazdy na rowerze i solidna wiedza teoretyczna pozwoliły wszystkim uczniom zdać egzamin z wynikiem pozytywnym. Wszyscy, którzy poprawnie przejechali trasę, już niebawem otrzymają upragnione karty rowerowe, uprawniające do poruszania się po drogach. Gratulujemy i życzymy bezpiecznych kilometrów!

na zdjęciu plakat Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji na którym znajduję się ubrany w kamizelkę odblaskową rowerzysta oraz napis "Rowerem Bezpiecznie Do Celu"

Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu wiąże się ze znajomością i stosowaniem przepisów. Przypominamy zatem najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Dla rowerzystów:

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny swojego roweru. Sprawne hamulce, oświetlenie oraz dzwonek to podstawa wymagana przepisami prawa. W trakcie jazdy po zmroku musimy mieć przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Pamiętaj, że każdy rowerzysta obowiązany jest do korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem może skorzystać wyjątkowo, gdy:

 • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
 • korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, zachowaj szczególną ostrożność i ustępuj miejsca pieszym.

Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu. Warto również korzystać z elementów odblaskowych. Opaska lub kamizelka odblaskowa zwiększy znacznie naszą widoczność.

Dla użytkowników hulajnóg:

Hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia

 • od osób w wieku od 10 do 18 roku życia, wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T;
 • od osób, które ukończyły 18 lat nie wymaga się uprawnień;
 • dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:

 • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
 • korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
 • sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
 • zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych);

W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h z zachowaniem następujących zasad:

 • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
 • zachowanie szczególnej ostrożności;
 • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: zakazy

Przepisy zabraniają:

 • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
 • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
 • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
 • czepiania się pojazdów;
 • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
 • ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

Hulajnoga elektryczna: parkowanie

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

UTO (Urządzenie Transportu Osobistego): korzystanie z drogi

Kierujący urządzeniem UTO nie może korzystać z jezdni. Jest obowiązany korzystać z:

 • drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
 • gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów może korzystać z chodnika.

Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, kierujący UTO musi zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym.

UTO: obowiązki

Osoba poruszająca się na UTO jest obowiązana:

 • zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu;
 • jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
 • sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
 • zachować bezpieczny odstępu – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych).

UTO: zakazy

Kierującemu urządzeniem transportu osobistego zabrania się:

 • kierowania w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie,
 • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
 • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
 • czepiania się pojazdów;
 • ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku;

UTO: parkowanie

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca – jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

Dla motocyklistów:

Jazda na motocyklu to często pasja i ogromna przyjemność. Motocykliści wykorzystują atuty swoich pojazdów, jakim są: małe gabaryty, zwrotność, przyspieszenie. Niestety niektórzy robią to z ogłuszającym rykiem silnika. Takie zachowania nielicznych mają wpływ na opinię o całej grupie użytkowników motocykli.

Apelujemy do wszystkich motocyklistów o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami prawa. Przyjemność z użytkowania motocykla zawsze musi się łączyć z dbaniem o bezpieczeństwo własne i innych.

Motocykliści muszą być świadomi, że nawet odzież ochronna i niezbędny do jazdy kask, przy dużych prędkościach, nie uchronią ich od poważnych obrażeń.

- motocyklisto, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym dostosuj prędkość do warunków ruchu, zawsze zawczasu i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru.

- kierowco samochodu, od Ciebie również zależy czy motocyklista bezpiecznie dojedzie do celu podróży, często patrz w lusterka i nie zajeżdżaj motocykliście drogi.

 • na zdjęciu dzielnicowy Komisariatu Policji w Poczesnej aspirant sztabowy Jerzy Puszczewicz wraz z dziećmi, którzy siedzą lub stoją na rowerach
 • na zdjęciu dzielnicowy Komisariatu Policji w Poczesnej aspirant sztabowy Jerzy Puszczewicz wraz z dziećmi, którzy siedzą lub stoją na rowerach podczas egzaminu na katę rowerową
 • na zdjęciu na pierwszym planie widnieje napis Policja na radiowozie, na drugim planie dzieci na rowerach
Powrót na górę strony