Wiadomości

Policjant podzielił się sobą z „genetycznym bliźniakiem”

Data publikacji 31.05.2022

Sierżant Mateusz Wojtyra z Komisariatu VI Policji w Częstochowie oddał swój szpik kostny, by ratować życie swojego „genetycznego bliźniaka” z Hiszpanii. Biorca już w 2019 roku potrzebował pomocy Mateusza, ale z uwagi na pogorszenie się jego stanu zdrowia, zabieg odwołano. Wzorem naszego kolegi, zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie dawców szpiku.

W Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund, ktoś dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest znalezienie zgodnego dawcy komórek macierzystych. W Niemieckim Rejestrze Dawców Szpiku Kostnego DKMS znajduje się obecnie ponad 1,7 milionów Polaków. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Sierżant Mateusz Wojtyra zarejestrował się w bazie dawców 5 lat temu, jak tylko ukończył 18 lat. W 2019 roku, gdy odbywał szkolenie podstawowe w Szkole Policji w Katowicach, otrzymał pierwszy telefon informujący, że jego „genetyczny brat bliźniak” potrzebuje pomocy. Po wykonaniu wszystkich badań do przekazania szpiku jednak nie doszło z uwagi na pogarszający się stan zdrowia biorcy. Cała procedura została wówczas odwołana.
Miesiąc temu policjant odebrał kolejny telefon – znów potrzebna była jego pomoc. Sierżant Michał Wojtyra bez chwili wahania pojechał do Krakowa, gdzie w połowie maja podzielił się cząstką siebie. Jak się okazało, podarował swój szpik temu samemu „bliźniakowi genetycznemu” z Hiszpanii, który już w 2019 roku potrzebował jego pomocy.

Zachęcamy do do rejestracji w bazie dawców szpiku, gdyż czasami robiąc tak niewiele, możemy zrobić dla swojego bliźniego tak wiele.

Powrót na górę strony