Wiadomości

Policjanci z profilaktyką na niedzielnym śniadaniu

Data publikacji 30.05.2022

Częstochowska drogówka uczestniczyła wczoraj w kolejnej edycji „Śniadania na Bieganie”. Policjanci rozmawiali z mieszkańcami miasta o przepisach z zakresu ruchu drogowego i informowali dlaczego należy reagować na wszelkie naruszenia zasad bezpieczeństwa na drodze. Każdy miał okazję przekonać się jak wygląda otaczający świat mając założone alkogogle.

Starszy sierżant Dominika Krakowian i sierżant sztabowy Hubert Klub rozmawiali wczoraj z mieszkańcami Częstochowy o bezpieczeństwie. Podczas odbywającego się wczoraj na Placu Biegańskiego spotkania z Częstochowianami, mundurowi przeprowadzili pogadankę z uczestnikami ruchu drogowego na temat bezpieczeństwa. Policjanci podkreślali, jak ważne jest reagowanie w sytuacji, gdy widzimy, jak za kierownicę wsiada nietrzeźwy oraz jak zachować się, gdy jadący przed nami samochód nie potrafi utrzymać prawidłowego toru jazdy. Każdy mógł tez założyć alkogole i przekonać się jak widzimy rzeczywistość mając około 1,5 promila alkoholu w organizmie. Nie zabrakło również pytań o przepisy ruchu drogowego oraz taryfikator mandatów karnych. Najmłodsi uczestnicy „Śniadania na Bieganie” mieli okazję usiąść w radiowozie i dowiedzieć się wielu ciekawostek o pracy policji.

Każdy może poinformować policję o zagrożeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, powodowanym przez piratów drogowych. Kiedy widzimy kierowcę, który brawurowo zajeżdża drogę innym kierowcom, bez zachowania ostrożności zmienia pasy czy jedzie za szybko, zagrażając sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego, możemy zadzwonić pod numer alarmowy 997 lub zgłosić się do jednostki policji. Dobrze by było zapamiętać i podać w zgłoszeniu datę i numer rejestracyjny oraz miejsce popełnionego wykroczenia drogowego.

Od 2016 roku w internecie funkcjonuje też znakomite narzędzie - Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa, służące do wskazywania organom ścigania zagrożenia bezpieczeństwa. Dzięki wirtualnej mapie każdy, nieodpłatnie i anonimowo może wskazać miejsce występowania zagrożenia, które w jego ocenie wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa, w tym przypadku będzie to przekraczanie dozwolonej prędkości. Punkt naniesiony na mapę, każde zgłoszenie jest każdorazowo weryfikowane przez policję.


 

  • policjantka pokazuje kobiecie jak ma pokonać tor z pachołków. Kobieta ma założone na oczy alkogole
  • policjant rozmawia ze starszym mężczyzną przy radiowozie
  • alkogogle leżą na masce radiowozu
  • policjantka pokazuje mężczyźnie jak ma pokonać tor z pachołków. Mężczyzna ma założone na oczy alkogole
  • policjantka pokazuje mężczyźnie jak ma pokonać tor z pachołków. Mężczyzna ma założone na oczy alkogole
  • na tle pachołków stoi przy radiowozie policjantka
Powrót na górę strony