Bezpieczne Walentynki na drodze
Wczoraj policjanci z częstochowskiej drogówki prowadzili działania „W miłości kieruj się sercem, za kierownicą rozumem”. Z okazji Walentynek mundurowi rozmawiali z kierującymi i rozdawali im czerwone serduszka oraz elementy odblaskowe promujące bezpieczne zachowania na drodze.
Policjanci z ruchu drogowego podczas codziennej służby dbają o wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wczoraj z okazji Walentynek apelowali o rozsądek za kierownicą nie tylko do zakochanych. Podczas prowadzonych działań kontrolowali kierujących pod kątem trzeźwości i rozmawiali o bezpieczeństwie rozdając gadżety promujące bezpieczne zachowania na drodze.
Apelujemy o ostrożność i rozsądek na drodze!
Każda pora roku wymaga od kierowcy odpowiedniego przygotowania swojego pojazdu do drogi oraz dostosowania stylu jazdy do warunków na niej panujących. Gdy pogodowa aura bywa zmienna szczególnie powinniśmy być ostrożni. Bardzo często warunki drogowe zmieniają się w ciągu doby – od chłodnego poranka po słoneczne popołudnie, od suchej do mokrej i śliskiej nawierzchni. To też czas kiedy widoczność na drodze może być znacznie ograniczona z powodu opadów deszczu, mgieł, czy też szybciej zapadającego zmroku. Takie dobowe zmiany mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg, dlatego przypominamy, że należy zmniejszyć prędkość, zmienić technikę jazdy i utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzających samochodów. Pamiętać trzeba również o tym, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną – zawsze należy ją dostosować do sytuacji, jaka w danej chwili występuje na drodze.
Pamiętajmy o kilku zasadach, które pomogą nam zadbać o bezpieczeństwo na drodze:
- upewnijmy się, że światła w pojeździe działają prawidłowo, dobrze jest też mieć w bagażniku zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby móc je szybko wymienić;
- w tym okresie zalecana jest zmiana techniki jazdy – z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe powinniśmy jeździć wolniej, ostrożniej wchodzić w zakręty i zachować większą odległość od poprzedzającego pojazdu, tak aby mieć więcej czasu i miejsca na hamowanie;
- ciemne ubrania, kaptury, parasole mogą źle wpłynąć na widoczność, a tym samym bezpieczeństwo pieszych i kierujących jednośladami dlatego warto pamiętać o elementach odblaskowych, nie tylko po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, gdzie są obowiązkowe, ale także w mieście.