Policjanci upamiętnili 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Częstochowska Policja wzięła udział w obchodach 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W niedzielę w sanktuarium pod wezwaniem św. Józefa na Rakowie modlili się w intencji zamordowanych i prześladowanych w stanie wojennym oraz służb broniących polskiej wschodniej granicy. 13 grudnia uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą na Jasnej Górze, w której uczestniczył insp. Dariusz Atłasik Komendant Miejski Policji w Częstochowie.
40 lat temu o godzinie 6.00 generał Wojciech Jaruzelski w swoim przemówieniu do Narodu poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Przestały działać telefony, telewizja, radio zaś nadawało muzykę poważną. W tej atmosferze zakazano strajków, manifestacji i wszelkich akcji protestacyjnych. Wprowadzona została godzina milicyjna od 22.00 do 6.00. Setki zakładów zmilitaryzowano, przerwano łączność telefoniczną, wszystkie przesyłki pocztowe objęła cenzura. Zamknięte zostały granice, bez specjalnej przepustki nie można było także opuścić miejsca zamieszkania. Zawieszono wszystkie organizacje społeczne, w tym związki zawodowe. Polskie Radio i Telewizja Polska zostały objęte pełną kontrolą przedstawicieli WRON, zawieszono też wydawanie większości pism. Na kilka tygodni zawieszono pracę szkół wyższych i lekcje w szkołach.
Przez ponad rok trwającego stanu wojennego (31 grudnia 1982 stan wojenny został zawieszony) internowanych zostało ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące innych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.
W niedzielę w sanktuarium pod wezwaniem świętego Józefa policjanci z Częstochowy modlili się w intencji zamordowanych i prześladowanych w stanie wojennym oraz służb broniących polskiej wschodniej granicy. Dzisiaj, w 40. rocznicę upamiętniającą te wydarzenia szef częstochowskiego garnizonu inspektor Dariusz Atłasik wraz z przedstawicielami służb mundurowych z Czestochowy uczestniczył we mszy świętej odprawionej za Ojczyznę w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki w częstochowskiej alei Sienkiewicza.