Wiadomości

Nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów

Data publikacji 07.12.2021

Na terenie kraju nadal występuje stan zagrożenia epidemicznego. Codzienny wzrost liczby zachorowań na COVID-19 i nowy wariant koronawirusa to przyczyna wprowadzenia nowych ograniczeń. Zakładajmy maski wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na zbyt bliski kontakt z innymi osobami. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo.

Ograniczenia wprowadzone 1 grudnia obowiązują między innymi w sklepach, kościołach, obiektach sportowych, kinach czy restauracjach:

 • Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia.
 • Zgromadzenia, wesela, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób.
 • Wydarzenia sportowe – max. 250 osób.
 • Siłownie, kluby i centra fitness, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy meblowe, budowlane i galerie handlowe – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Nadal obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się. Minimalna odległość między pieszymi to 1,5 metra. Wyłączeni z tego obowiązku są:

 • Rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia).
 • Osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące.
 • Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

W dalszym ciągu obowiązkowo należy zasłaniać usta i nos maseczką w przestrzeniach zamkniętych (na przykład w jednostce Policji, na klatce schodowej, w autobusie, w banku, w kinie i w teatrze, u lekarza, w kościele, w szkole, w sądzie, w instytucji kultury, czy w placówce pocztowej). Oprócz obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką w obiekcie handlowym lub usługowym o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych, w sklepie, na stacji paliw płynnych, na straganie lub targowisku należy również używać jednorazowych rękawiczek lub stosować środki do dezynfekcji rąk (obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach nie dotyczy osób, które nie mogą zakładać lub zdejmować rękawiczek).

Wszystkie aktualne nakazy i zakazy znajdują się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.

Nad przestrzeganiem obowiązujących przepisów codziennie czuwają policjanci. W listopadzie funkcjonariusze z Częstochowy pouczyli 1431 osób, wystawili 1222 mandaty karne i skierowali 38 wniosków o ukaranie do sądu za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Apelujemy do mieszkańców o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego. Częste mycie lub dezynfekcja dłoni, utrzymywanie dystansu społecznego oraz noszenie maseczki w przestrzeniach zamkniętych, szczególnie w dużych skupiskach ludzi, może uchronić nas przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, ale również przeziębieniem czy wirusem grypy.


 

 • policjanci wchodzą do sklepu
 • policjanci wchodzą do sklepu
 • policjanci wchodzą do sklepu
 • policjanci przed sklepem, rozmawiają z klientem sklepu
 • policjanci przed sklepem, rozmawiają z klientem sklepu
 • policjanci stoją na parkingu przy radiowozie przed sklepem
Powrót na górę strony