Wiadomości

Policjanci sprawdzają pustostany i apelują do mieszkańców

Data publikacji 12.11.2021

Zmienna aura i niska temperatura mogą być poważnym zagrożeniem dla osób nie mających bezpiecznego schronienia. Dlatego apelujemy, by w sytuacji zauważenia lub posiadania informacji o osobie bezdomnej informować odpowiednie służby. Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka.

Policjanci z częstochowskiej prewencji wspólnie ze strażą miejską i częstochowskimi streetworkerami ze stowarzyszenia wzajemnej pomocy „Agape” kontrolują opuszczone miejsca, garaże, altany i klatki schodowe, by pomóc najbardziej potrzebującym. Angażują się w znalezienie schronienia osobom dotkniętym bezdomnością oraz wskazują możliwości skorzystania przez nich z dostępnych form pomocy.

Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na osoby, których częstym miejscem przebywania są właśnie takie niczym niezabezpieczone miejsca. Nie bądźmy też obojętni na widok osób leżących przy drodze bądź niestosownie ubranych do pory zimowej. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na dzieci, osoby starsze oraz bezdomne. Od naszej postawy może zależeć ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze dzwoniąc pod numer alarmowy 112, 997 lub 986.

Od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie "Bezdomność".

  • policjant wchodzi na schody prowadzące do pustostanu
  • policjant i strażnik miejski sprawdzają pomieszczenie znajdujące się w opuszczonym budynku
  • policjant i 2 strażników miejskich schodzą ze schodów
  • mężczyzna rozmawia z osobą bezdomną- przy nich pies i kot
  • pokój w pustostanie - na środku zniszczona kanapa
  • policjant zagląda przez okno do budynku
  • policjant kuca przy drzwiach, za drzwiami widać małego psa
  • policjant rozmawia z mężczyzna w opuszczonym i zaniedbanym pomieszczeniu
  • na pierwszym planie fotel samochodowy, na nim szkło, w tle śmieci
Powrót na górę strony