Wiadomości

Trzymaj się przepisów … jedź prawym pasem.

Data publikacji 16.09.2021

Częstochowska drogówka na co dzień pilnuje bezpieczeństwa sprawdzając, czy wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów. Oprócz kontroli prędkości czy stanu technicznego pojazdów zwracają baczną uwagę na to, czy kierowcy trzymają się prawej krawędzi jezdni.

Policjanci w białych czapkach w ramach akcji „Trzymaj się prawego pasa” codziennie prowadzą działania kontrolno-represyjne na drodze. Od czerwca ujawnili prawie 170 kierowców, którzy po drogach miasta i powiatu poruszali się niezgodnie z przepisami, w tym 65 naruszyło obowiązek jazdy blisko prawej krawędzi jezdni lub tamowało i utrudniało ruch poruszając się nieodpowiednim pasem.

Policja przypomina, że kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny. Korzystając z drogi dwujezdniowej kierowca jest obowiązany jechać po prawej jezdni. To bardzo ważne, by nie utrudniać i nie tamować ruchu. Jeśli poruszamy się po jezdniach o przynajmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku, pamiętajmy o tym, by nie jechać lewym pasem, gdy prawy jest wolny. Lewy pas ruchu służy do wyprzedzania i omijania. Po tym, jak już wyprzedzisz poprzedzający pojazd lub ominiesz przeszkodę, kontynuuj jazdę prawym pasem. Tamowanie i utrudnianie może cię kosztować od 20 do 500 złotych i 2 punkty karne.

 

  • policjant stoi na pasie ruchu z tarczą do zatrzymywania pojazdu i daje znak kierującemu busem do zatrzymania
  • policjant podczas rozmowy z kierowcą białego samochodu dostawczego
  • policjant przy drodze kontroluje czy pojazdy poruszają się właściwym pasem ruchu
Powrót na górę strony