Wiadomości

Pieszy uczestniku ruchu drogowego! Bądź bezpieczny w drodze do szkoły

Data publikacji 10.09.2021

Po 2 miesiącach wakacji większość uczniów, rodziców i nauczycieli musi się teraz przyzwyczaić się do szkolnych obowiązków i do tego, że droga do szkoły i powroty z niej to od 1 września codzienność. Również częstochowska policja realizuje zadania, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do pracy. Policjanci z drogówki skontrolowali wczoraj pojazdy wożące dzieci do szkół, a profilaktycy odwiedzili uczniów podstawówki, by przypomnieć o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

O bezpieczną drogę do szkoły częstochowska policja zadbała już przed rozpoczęciem roku szkolnego. W trosce o bezpieczeństwo uczniów policjanci z drogówki przeprowadzili lustrację oznakowania pionowego i poziomego dróg w obrębie szkół. Ujawnione nieprawidłowości zostały zgłoszone do zarządców dróg, by zdążyli je usunąć przed 1 września.

Policjantka z drogówki zadbała również o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów podczas wspólnych działań z ITD przy placówkach oświatowych – mundurowi rozdawali dzieciom odblaski i przypominali jak być bezpiecznym w drodze do szkoły.

Wczoraj w wyniku prowadzonej wspólnie z ITD akcji „Podróżuj Bezpiecznie” stróże prawa dokonali kontroli stanu technicznego 5 przewoźników, wykonujących usługi transportowe. Wykorzystali w tym celu mobilną stację diagnostyczną. 2 z nich nie ruszyło w dalszą podróż z uwagi na niesprawny układ hamulcowy pojazdu.

W tym samym czasie profilaktycy z prewencji spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej numer 50 w Częstochowie. Podczas prelekcji omówili założenia akcji „Bezpieczne Hasło Rodzinne”, wyczulając dzieci na kontakty z osobami obcymi oraz przypomnieli najważniejsze przepisy z zakresu ruchu drogowego, by zawsze bezpiecznie docierały do celu.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

 • Przed wejściem na jezdnię upewnij się, że bezpiecznie przejdziesz na drugą stronę - rozejrzyj się kilkukrotnie i upewnij, że wszyscy kierowcy cię dostrzegli i ustąpią ci pierwszeństwa.
 • Będąc na środku jezdni, rozejrzyj się raz jeszcze.
 • Nigdy nie wchodź na przejście dla pieszych wprost pod koła nadjeżdżającego pojazdu – samochód się w miejscu nie zatrzyma, a ty odniesiesz poważne obrażenia.
 • Bądź ostrożny i przezorny. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
 • Bądź widoczny na drodze i dla własnego bezpieczeństwa noś odblaski o każdej porze, nawet na obszarze zabudowanym.
 • policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego kontrolują autobusy
 • policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego kontrolują autobusy
 • policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego kontrolują autobusy
 • policjanci pozują na grupowym zdjęciu z uczniami szkoły
 • samochód wjeżdża na lawetę
 • dzieci siedzą w szkolnych ławkach i słuchają co mówi policjant
Powrót na górę strony