Wiadomości

Wakacje 2021 w policyjnych statystykach

Data publikacji 01.09.2021

Pogoda za oknami wyraźnie wskazuje, że okres wakacyjny mamy już za sobą. Bez względu na to jak je spędziliśmy, wszyscy chcieliśmy aby były one radosne. Nad bezpieczeństwem mieszkańców Częstochowy i powiatu codziennie przez całą dobę czuwali policjanci. W tym okresie doszło do ponad 13300 interwencji, a na drogach zginęło 6 osób. Poniżej przedstawiamy liczbowe zestawienie działań podejmowanych przez częstochowską policję.

Łącznie podczas 2 miesięcy wakacji na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego policjanci podjęli ponad 13300 interwencji, w tym 354 domowe, zatrzymali ponad 170 sprawców na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa i 185 osób poszukiwanych. W tym okresie stróże prawa ujawnili ponad 7 tysięcy wykroczeń. Najwięcej dotyczyło naruszeń przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, wykroczeń przeciwko obyczajności publicznej i przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu.

Jak co roku częstochowska policja zabezpieczała również szczyt pielgrzymkowy. Od 16 do 25 sierpnia do Częstochowy przybyło ponad 25 tysięcy pątników w ponad 100 grupach pielgrzymkowych.

Od końca czerwca do ubiegłej niedzieli mundurowi prowadzili także wzmożone działania prewencyjne na terenie Parku Lisiniec. Podczas przeprowadzonych w tym rejonie działań wylegitymowali 469 osób, ujawnili 232 wykroczenia, z czego 60 z nich zakończyły się nałożeniem grzywny w drodze mandatu karnego. Najwięcej wykroczeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych, używania słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym oraz zaśmiecania miejsc dostępnych dla publiczności. Mundurowi zatrzymali również 7 nietrzeźwych kierowców i 8 osób poszukiwanych. Podczas prowadzonych działań zatrzymani zostali sprawcy uszkodzenia ciała, rozboju, oraz 3 osoby, które posiadały przy sobie narkotyki.

Ale nie tylko policjanci z prewencji mieli dużo pracy w te wakacje. Nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących czuwali mundurowi z częstochowskiej drogówki. Dbali, by każdy bezpiecznie dotarł do celu.

W okresie wakacyjnym na drogach miasta i powiatu doszło do prawie tysiąca kolizji i 90 wypadków drogowych, w których 6 osób zginęło (w tym 2 rowerzystów, 2 motocyklistów, 1 kierujący pojazdem i 1 pieszy), a 128 zostało rannych. Policjanci ujawnili łącznie ponad 5400 wykroczeń w ruchu drogowym, z czego prawie 3300 dotyczyło przekroczenia dozwolonych limitów prędkości. 61 kierowców straciło swoje uprawnienia do kierowania za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym, a 70 kierowało pomimo braku uprawnień. Niestety w dalszym ciągu nie brakuje nieodpowiedzialnych osób, które siadają za kierownicę po spożyciu alkoholu. Częstochowska policja w tym okresie wyeliminowała z ruchu 101 takich osób.


 

Powrót na górę strony