Wiadomości

Uważaj na złodziei! Wzrosła liczba wlamań do piwnic.

Data publikacji 02.09.2021

W ostatnim czasie nasiliły się włamania do piwnic w budynkach wielorodzinnych. Łupem złodziei padają nie tylko słoiki z przetworami, ale również wszystkie wartościowe przedmioty, przechowywane w tych pomieszczeniach. Apelujemy do mieszkańców, by zamykali drzwi na zamek i nie wpuszczali na klatkę nieznanych osób.

W ubiegłym tygodniu Komisariat III Policji w Częstochowie w ciągu zaledwie 2 dni otrzymał 5 zgłoszeń dotyczących kradzieży z włamaniem do piwnic mieszkańców ulicy Broniewskiego, Księżycowej, Kwiatkowskiego i PCK. Włamywacze ukradli rowery, sprzęt wędkarski, alkohol, torby podróżne i słoiki z przetworami.

Przestępcy najczęściej wchodzą do bloku wpuszczani przez samych lokatorów lub wykorzystują to, że drzwi do klatki schodowej nie są niczym zabezpieczone. Gdy już dostaną się do środka sprawdzają, czy drzwi do piwnic są otwarte. Niestety w większości sami mieszkańcy ułatwiają mu zadanie, nie zamykając ich na klucz. Znajdując się w pomieszczeniach piwnicznych, samo przecięcie kłódki lub haków przymocowanych do ściany. nie stanowi już dla włamywacza problemu, dlatego apelujemy:

  • drzwi wejściowe do piwnic należy zamykać na klucz – nawet w ciągu dnia,
  • drzwi wejściowe do klatki schodowej bloku również powinny być zamknięte,
  • warto także zwracać uwagę na dochodzące z piwnic nietypowe odgłosy, gdyż często mogą to być działania sprawców włamań,
  • pamiętajmy, by nie otwierać domofonu przypadkowym osobom, bez upewnienia się kim są i w jakim celu chcą wejść do budynku,
  • gdy zauważymy w korytarzu bloku lub piwnicy obcą, podejrzanie zachowującą się osobę, należy powiadomić policję, dzwoniąc pod numer 997 lub 112.
  • pamiętajmy, że nasza postawa może dzisiaj uchronić przed stratą naszego sąsiada, a jutro to on może okazać się pomocny kiedy złodzieje spróbują zagarnąć należące do nas mienie.
Powrót na górę strony