Wiadomości

Ujęcie obywatelskie pijanego kierowcy

Data publikacji 16.08.2021

Dzięki wzorowej postawie świadka, kolejny nietrzeźwy kierowca został wyeliminowany z ruchu. Nieodpowiedzialny 41-latek wsiadł za kierownicę forda mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie. Oprócz utraty prawa jazdy mężczyźnie grozi zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna, a nawet 2-letni pobyt w więzieniu. Reagujmy kiedy widzimy, gdy za kierownicę wsiada nietrzeźwy.

W ubiegły piątek (13 sierpnia) policjanci z Częstochowy zostali powiadomieni, że z Apolonki w kierunku Częstochowy zygzakiem jedzie samochód marki ford. Zaalarmowani mundurowi natychmiast udali się we wskazany rejon. Gdy byli już w drodze, zgłaszający powiadomił, że wykorzystał moment, gdy ford zjechał w boczną uliczkę, podszedł do samochodu i wyciągnął kluczki ze stacyjki. Po telefonie od zgłaszającego, na numer alarmowy zadzwonił również nietrzeźwy sprawca zgłaszając, że ktoś zabrał mu kluczyki od pojazdu.

Gdy mundurowi dotarli na miejsce zastali 41-letniego mieszkańca Częstochowy, który stał przy samochodzie kompletnie pijany. Badanie wykazało, że miał prawie 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna tłumaczył mundurowym, że poczuł się zmęczony i zjechał odpocząć, a wtedy ktoś podszedł i zabrał mu kluczyki od pojazdu.

Dziękujemy świadkowi za zdecydowaną reakcję i uniemożliwienie pijanemu kierowcy dalszej jazdy, stwarzającej zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Taka postawa jest godna naśladowania i pokazuje, że hasło kampanii „Nie reagujesz akceptujesz” jest wciąż aktualne i w wielu sytuacjach może zapobiec tragedii.

Kierowco bądź świadomy konsekwencji prawnych:

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
  • W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
  • Ponadto sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na okres 15 lat.
  • Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych.

Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi m.in. do:

  • zmniejszenia szybkości reakcji;
  • ograniczenia pola widzenia;
  • błędnej oceny odległości i szybkości;
  • błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli i koncentracji;
  • rozproszenia uwagi oraz senności.

Bądź odpowiedzialny. Piłeś? Nie jedź! To proste!


 

Powrót na górę strony