Wiadomości

Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

Data publikacji 30.07.2021

Policjanci z ruchu drogowego przypominają kierującym, którzy poruszają się po jezdniach o przynajmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku, że obowiązuje ich ruch prawostronny. Podczas codziennej służby zwracają uwagę, czy kierowcy nie tamują i nie utrudniają ruchu, jadąc lewym pasem.

Zasada nakazująca pojazdom poruszanie się w pobliżu prawej krawędzi jezdni wynika z przepisów prawa o ruchu drogowym. Niestety podróżując drogami krajowymi, czy autostradami nierzadko można dostrzec pojazdy poruszające się lewym pasem, które utrudniają ruch.

W ramach akcji "Trzymaj sie prawego pasa" częstochowska drogówka ujawniła w lipcu 22 kierowców, którzy poruszali się niewłaściwym pasem ruchu.

Kierowco pamiętaj, że masz obowiązek trzymać się prawego pasa! Lewy pas ruchu służy do wyprzedzania i omijania. Po tym, jak już wyprzedzisz poprzedzający pojazd lub ominiesz przeszkodę, kontynuuj jazdę prawym pasem. Tamowanie i utrudnianie ruchu przez kierowców poruszających się lewym pasem pomimo tego, że prawy pas jest wolny może cię kosztować od 20 do 500 złotych i 2 punkty karne.

 

  • policjant stoi przy nieoznakowanym radiowozie i patrzy na jezdnię
  • zbliżenie na bloczek mandatowy podczas wypisywania przez policjanta
  • zbliżenie na bloczek mandatowy podczas wypisywania przez policjanta
  • obok radiowozu przejeżdżają samochody lewym pasem
  • obok radiowozu przejeżdżają samochody lewym pasem
  • policjant na drodze zatrzymuje biały pojazd jadący lewym pasem
Powrót na górę strony