Miej kulturę! Nie zaśmiecaj! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

Miej kulturę! Nie zaśmiecaj!

Data publikacji 22.04.2021

Z okazji „Światowego Dnia Ziemi” częstochowski wydział prewencji wspólnie z pracownikami Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zorganizowali kampanię pod patronatem Wójta Gminy Mstów - „Miej kulturę, nie zaśmiecaj”. Ma ona na celu przede wszystkim propagowanie prawidłowej postawy wśród dzieci i młodzieży dotyczącej ochrony środowiska.

Inauguracja kampanii odbyła się 18 kwietnia 2021 roku w gminie Mstów. Policjanci z prewencji wspólnie z pracownikami i aktorami częstochowskiego teatru zorganizowali tam akcję sprzątania ziemi.

Sprzątających ochotników, wśród których nie zabrakło znanych aktorów ze sceny Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, wspierali policyjni jeźdźcy konni, którzy patrolowali teren leśny, szukając osób, które zaśmiecają. Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie nadkomisarz Artur Włodarski i profilaktyk — młodszy aspirant Kamil Sowiński omówili tematykę kampanii oraz zwrócili uwagę uczestnikom na realizację działań z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Do akcji włączyli się również przedstawiciele gminy z wójtem Tomaszem Gęsiarzem i przewodniczącym rady gminy Krzysztofem Choryłkiem na czele oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

ulotka promująca akcję

Tereny zielone, na których odbywało się sprzątanie, wytypowane zostały przy współpracy z kłomnickimi dzielnicowymi oraz na podstawie zgłoszeń dokonywanych na Krajowej Mapie Zagrożenia Bezpieczeństwa. Przypominamy, że jednym z zagrożeń, które można zgłosić za pomocą aplikacji KMZB są tak zwane „Dzikie wysypiska śmieci”. Informacje umieszczane za pomocą mapy zagrożenia pozwalają funkcjonariuszom reagować na zagrożenia zgłaszane przez obywateli i przy współpracy z odpowiednimi instytucjami eliminować je z przestrzeni publicznej.

W ubiegłą niedzielę wolontariusze wypełnili po brzegi kilkadziesiąt worków śmieci, wśród których nie zabrakło również rozrzuconego na terenie lasu sprzętu RTV i AGD. Taki obraz świadczy nie tylko o ludzkiej nieodpowiedzialności, ale jest też przejawem braku kultury i szacunku dla otoczenia.

W ramach całej kampanii oprócz akcji sprzątania Ziemi planowane są również prelekcje dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz warsztaty ekologiczne.

Zakaz zaśmiecania środowiska to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim społeczny. Dbajmy o naszą Ziemię, bo to jest nasz wspólny dom.

  • worki na śmieci trzymane przez wolontariuszy na terenach zielonych
  • worki na śmieci trzymane przez wolontariuszy na terenach zielonych
  • światła radiowozu na pierwszym planie, w tle worki na śmieci