Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Do 30 czerwca 2021 roku trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Tradycyjnie raz na 10 lat GUS pyta mieszkańców Polski „ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotne kwestie związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. Wyniki spisu są niezwykle istotne w zarządzaniu państwem, ale także województwem, powiatem czy gminą. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. GUS uruchomił specjalną infolinię spisową: 22 279 99 99, gdzie można zasięgnąć wszelkich informacji na temat spisu.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany następującymi metodami
- obowiązkowo:
- metodą samospisu internetowego (CAWI)
- uzupełniająco:
- metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
- metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)
Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.
Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:
- wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI)
- wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI)
Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych.
Uwaga! Ostrzegamy przed próbami wyłudzenia danych przez oszustów.
Przed podaniem swoich danych przez telefon należy sprawdzić tożsamość osoby, z którą rozmawiamy. W tym celu należy poprosić o jej imię i nazwisko oraz numer legitymacji. Wiarygodność rozmówcy możemy sprawdzić wchodząc na stronę internetową spisu w zakładkę „Sprawdź rachmistrza” lub dzwoniąc na infolinię spisową na numer 22 279 99 99.
Gdy zadzwoni do nas osoba podająca się za rachmistrza, zapiszmy uzyskane od niej dane i umówmy się z nim na inny dogodny dla nas termin rozmowy, byśmy mogli najpierw sprawdzić czy faktycznie mamy do czynienia z rachmistrzem. Istnieje również możliwość umówienia się na konkretny dzień samemu dzwoniąc na infolinię.
Przestrzegamy również przed klikaniem w jakiekolwiek linki wysłane SMS-em lub drogą mailową.
Bądź przezorny i chroń swoje dane.