Wiadomości

Kierowco! Włącz myślenie i zdejmij nogę z gazu!

Data publikacji 16.04.2021

Jak wynika z policyjnych analiz, prędkość jest jednym z głównych czynników mających wpływ na tragiczne skutki zdarzeń drogowych. W 2020 roku na terenie powiatu i miasta Częstochowy doszło do 68 wypadków drogowych spowodowanych przez nadmierną prędkość, w których śmierć poniosło 9 osób. W tym roku na terenie powiatu częstochowskiego doszło do 169 zdarzeń spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze, w których 14 osób zostało rannych. 16 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Kontroli Prędkości, dlatego apelujemy - Kierowco! Zdejmij nogę z gazu!

Policjanci z częstochowskiej drogówki na co dzień prowadzą szereg działań profilaktycznych i kontrolno-represyjnych, by podnieść świadomość uczestników ruchu drogowego i zapobiec tragicznym zdarzeniom na drogach. W tym roku ukarali już 6761 kierujących, którzy nie dostosowali prędkości do obowiązujących przepisów i zatrzymali uprawnienia do kierowania 150 piratom drogowym, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym.

Od stycznia na drogach miasta i powiatu częstochowskiego zginęło już 5 osób, a 56 zostało rannych. Z pozoru to tylko liczby, ale pamiętajmy, że za każdą z nich kryje się ludzkie życie i niewyobrażalna tragedia rodziny oraz najbliższych. Pamiętajmy o wspólnym bezpieczeństwie. Na drogach jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje życie, ale również życie innych uczestników ruchu. Kierujmy się rozsądkiem, ostrożnością, wzajemnym szacunkiem, zasadą ograniczonego zaufania, i pamiętajmy, że pośpiech i brawura na drodze wciąż zbiera śmiertelne żniwo.
 

Kierowco!

  • Przekraczając dozwoloną prędkość ryzykujesz nie tylko utratą prawa jazdy, ale przede wszystkim życiem!

  • W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (opady deszczu, mgła) dostosuj prędkość do panujących warunków na drodze. Na mokrej nawierzchni zmniejsza się przyczepność opon, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Również widoczność ulega pogorszeniu.

  • Zwracaj uwagę na znaki drogowe i przestrzegaj obowiązujących przepisów.

  • Jedź z prędkością, umożliwiającą panowanie nad pojazdem.

  • Zachowuj bezpieczny odstęp od poprzedzających samochodów.

  • Jedź ostrożnie i bądź skoncentrowany na tym, co dzieje się na drodze. Nie korzystaj podczas jazdy z telefonu komórkowego i innych urządzeń, wymagających twojej uwagi.

  • Dla własnego bezpieczeństwa kieruj się wyobraźnią i zasadą ograniczonego zaufania oraz ostrożności.

Bądźcie rozsądni i bezpieczni każdego dnia!

Powrót na górę strony