Prowadzisz? Bądź trzeźwy! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

Prowadzisz? Bądź trzeźwy!

Data publikacji 29.03.2021

Pijany kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. W ubiegły weekend policjanci z częstochowskiej drogówki zatrzymali 4 kierowców znajdujących się pod działaniem alkoholu. Tydzień temu aż 6. Reagujmy kiedy widzimy, gdy za kierownicę wsiada nietrzeźwy.

W ubiegłym roku Policjanci z Czestochowy zatrzymali 397 pijanych kierowców. Prawie 200 z nich było sprawcami zdarzeń drogowych, w których zginęły 3 osoby. 

Nietrzeźwy, który wsiada za kierownicę stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu! Alkohol prowadzi m.in. do:

  • zmniejszenia szybkości reakcji

  • ograniczenia pola widzenia

  • błędnej oceny odległości i szybkości,

  • błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli i koncentracji,

  • rozproszenia uwagi oraz senności.

W ubiegły weekend policjanci z częstochowskiej drogówki zatrzymali 4 pijanych kierowców. W 3 przypadkach spowodowali oni zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W piątek na Parkitce 59-latek wjechał fiatem w zaparkowane na poboczu audi. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. W tym samym dniu na terenie gminy Kłomnice 61-latek wjechał w przydrożny słup. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu potwierdziło, że był pijany. Miał 2,3 promila alkoholu w organizmie.

W sobotę w Aleksandrii kierowca matiza wjechał w ogrodzenie prywatnej posesji. Jak się okazało, był to dobrze znany Policjantom 53-latek, który również miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Ponadto mężczyzna był objęty sądowym zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Wszyscy ci kierowcy muszą liczyć się teraz z poważnymi konsekwencjami. Grozi im wysoka grzywna, zakaz kierowania pojazdami, a nawet pozbawienie wolności.

Reagujmy kiedy widzimy, gdy za kierownicę wsiada nietrzeźwy. Czasami wystarczy jeden telefon, aby wyeliminować z ruchu pijanego kierowcę i nie dopuścić tym samym do tragedii, w której mogą ucierpieć niewinne osoby.