Zapewnij sobie dobrą widoczność zimą - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

Zapewnij sobie dobrą widoczność zimą

Data publikacji 18.01.2021

W końcu przyszła! Długo wyczekiwana, piękna zima. Miejmy nadzieję, że nikogo nie zaskoczyła i każdy zdążył się do niej solidnie przygotować. Piesi zaopatrzyli się w ciepłe czapki, rękawiczki i przede wszystkim elementy odblaskowe, a kierowcy sprawdzili stan techniczny swoich pojazdów i wyposażyli się w akcesoria do odśnieżania. Korzystając z uroków zimy nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie.

Większość z nas z utęsknieniem czekała na prawdziwą śnieżną zimę, ale są tez tacy, którzy za tą porą roku nie przepadają. Niezależnie od tego czy jesteśmy zwolennikami intensywnych opadów śniegu, czy też nie, musimy pamiętać, że zimą warunki na drodze bywają zmienne i należy się do nich przygotować.

Użytkownicy pojazdów muszą pamiętać o tym, by przed każdą podróżą sprawdzić oświetlenie swojego samochodu, dokładnie odśnieżyć szyby, zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych, reflektorów, odgarnąć z dachu i pokrywy silnika zalegający śnieg i lód.

Jeśli nie zadbamy o dostateczną widoczność, możemy spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które dla nas lub dla innych uczestników ruchu może zakończyć się tragicznie.

Kierujący, który nie dopełni obowiązku odśnieżenia swojego pojazdu przed podróżą lub jeśli śnieg czy błoto będą zakrywały tablice rejestracyjne i będą one nieczytelne, może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500zł. Jeśli natomiast przez swoje zaniedbanie spowoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oprócz grzywny, dodatkowo zostanie ukarany 6 punktami karnymi. Pamiętajmy również o tym, że zabronione jest celowe zakrywanie świateł, tablic rejestracyjnych lub urządzeń sygnalizacyjnych. Grozi za to mandat w wysokości 100zł i 3 punkty karne.

Zadbajmy o swoją widoczność. Bezpieczeństwo własne i innych niech będzie dla nas priorytetem.