Wiadomości

"Na ratunek życiu" podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności

Data publikacji 18.09.2020

Europejski Tydzień Mobilności to czas, w którym policjanci z ruchu drogowego prowadzą liczne akcje na drodze, by nie dopuścić do zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym. W dniu dzisiejszym wspólnie ze strażą pożarną, pogotowiem ratunkowym, zakładem pogrzebowym i służba więzienną częstochowska drogówka przeprowadziła działania „Na ratunek życiu”. Kierowcy, którzy popełnili wykroczenie drogowe mieli do wyboru – przyjąć mandat karny, albo wykonać niełatwe zadanie. Celem akcji było dotarcie do wyobraźni kierowców i tym samym ograniczenie liczby wypadków.

Od początku roku na drogach miasta i powiatu częstochowskiego prawie 10 tys. kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość, a 500 z nich straciło uprawnienia do kierowania za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h w obszarze zabudowanym.

W dniu dzisiejszym prawie 10 kierujących, którzy nie dostosowali prędkości do obowiązujących limitów na drodze krajowej nr 1 w Częstochowie nie musieli przyjmować mandatu. Jednak warunkiem było wykonanie zadania, polegającego na wcieleniu się w rolę służb, które na co dzień ratują ludzkie życie i usuwają skutki zdarzeń drogowych.

Kierowca ubrany w strój strażaka musiał najpierw zaliczyć zadanie polegające na przewróceniu pachołków strumieniem wody, następnie instruowany przez ratowników medycznych „udzielał” pierwszej pomocy fantomowi, a kiedy akcja resuscytacyjna się nie powiodła, musiał wspólnie z pracownikiem zakładu pogrzebowego przenieść na noszach fantoma do karawanu. Na zakończenie funkcjonariusze służby więziennej upozorowali jego zatrzymanie i przygotowanie do konwoju.

Akcja „Na ratunek życiu” prowadzona jest cyklicznie przez częstochowską drogówkę, a jej nadrzędnym celem jest dotarcie do wyobraźni kierowców i zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, które codziennie tracą życie i zdrowie w wypadkach drogowych.


 

  • kierowca który popełnił wykroczenie ubrany w mundur strażaka w rękach trzyma wąż
  • policjant wzdłuż drogi w zaparkowanym radiowozie, w tle zatrzymany samochód
  • kierowca podpisuje dokumenty na masce radiowozie
  • strażacy pomagają kierowcy wykonującemu zadanie rozwinąć wąż
  • strażak pokazuje kierowcy ubranemu w mundur strażacki jak obsługiwać wąż
  • kierowca który popełnił wykroczenie z ratownikami medycznymi przypomina sobie udzielanie pierwszej pomocy
  • zatrzymany kierowca na fantomie wykonuje uciśnięcia klatki piersiowej
  • kierowca z pracownikiem zakładu pogrzebowego przenoszą nosze z fantomem do "karawanu"
  • służba więzienna zakłada kajdanki kierowcy w ramach zadania
Ładowanie odtwarzacza...