Wiadomości

„Dzień Bezpiecznego Internetu - Działajmy razem!”

Data publikacji 11.02.2020

DBI - czyli Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, obecnie w akcję włączyły są państwa z całego świata. W 2020 roku DBI obchodzony jest pod hasłem "Działajmy Razem". Głównym celem policjantów z Częstochowy w ramach DBI jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego korzystania z zasobów sieci internetowej wśród dzieci, młodzieży oraz rodziców i pedagogów.

W dzisiejszych czasach korzystanie z internetu stało się nieodłącznym elementem naszej codzienności. W sieci zrobimy zakupy, posłuchamy muzyki, obejrzymy film, umówimy się na wizytę do lekarza, zapłacimy rachunki, napiszemy list czy odbędziemy wideorozmowę przez telefon komórkowy. 

Internet jest bogatym źródłem wiedzy i rozrywki. Korzystanie z jego zaspobów poszerza naszą wiedzę i ułatwia wiele codziennych czynności. Jednak oprócz pozytywnych jego aspektów, każdy użytkownik powinien poznać również zagrożenia, jakie tam na nas czyhają. By w pełni wykorzystać potencjał sieci i nie paść ofiarą przestępstwa, musimy wiedzieć jak surfować w niej bezpiecznie.
Dlatego właśnie policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podczas spotkań w szkołach, z rodzicami i nauczycielami informują jak być bezpiecznym w cyberprzestrzeni.

W dniu dzisiejszym w auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie mł. asp. Daniel Zych z Wydziału Prewencji przeprowadził prelekcję dla uczniów i pedagogów z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, informując czym jest zjawisko cyberprzemocy oraz jakie są najczęstsze mechanizmy działania przestępców, wykorzystujących sieć internetową. Mundurowy ostrzegał również przed zawieraniem znajmości w wirtualnej rzeczywistości, ponieważ nigdy nie wiadomo kto siedzi po drugiej stronie i jakie ma intencje. Anonimowość, którą daje wirtualna rzeczywistość staje się niekiedy płaszczem dla przestępców czy złodzei.
Nie należy również podawać w sieci swoich danych osobowych ani też haseł do kont. Policjant przestrzegł również przed e-mailami otrzymywanymi od nieznajomych z załącznikami lub podejrzanymi linkami, które mogą zawierać wirusy. Wyjaśnił też, że każda działalnośc odbywająca się w wirtualnym świecie pozostaje tam na długi czas, dlatego należy z rozwagą zamieszczać wpisy, zdjęcia czy komentarze.

Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo w internecie - działajmy razem!

 

 

 

 

 

 

 

 

  • policjant na auli KMP Częstochowa prowadzi pogadankę wśród młodzieży
  • ekran monitora a w tle zgromadzona w auli młodzież
  • młodzież licealna siedzi na krzesłach w auli Komendy
Powrót na górę strony