Wiadomości

Częstochowskie Ogniwo Policji Konnej

Data publikacji 06.02.2020

U jednych wzbudzają zachwyt, u innych respekt, a czasami strach. Konie – piękne zwierzęta z atrybutami szlachetności, swoje miejsce mają również w policyjnej służbie. Od 01 lutego szeregi częstochowskiej policji konnej zasiliły wierzchowce z Chorzowa. Połączenie dwóch zespołów konnych z pewnością przyczyni się do efektywnego wykorzystania potencjału policyjnych jeźdźców, którzy będą dbać o bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Częstochowy.

Dzisiaj w Klubie Jeździeckim "Lambada" policyjni jeźdźcy prezentowali swoje wierzchowce. Od 01 lutego 2020 roku w związku z reorganizacją struktur kadrowych powstało Ogniwo Policji Konnej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, w skład którego wchodzą policjanci z Zespołu Konnego KMP w Chorzowie oraz KMP w Częstochowie.

Docelowo ogniwo ma liczyć od 12 do 14 jeźdźców, co bezsprzecznie wpłynie na znaczące zwiększenie jego mobilności oraz efektywności wykorzystania w codziennej służbie w naszym województwie. Obecnie grupa liczy 10 jeźdźców, którzy opiekują się 11 wierzchowcami. Nad wyszkoleniem i codzienną służbą czuwa kierownik ogniwa asp. sztab. Karol Molęda.

Teraz po utworzeniu jednego zespołu konnego, policyjnych patroli konnych będzie na co dzień znacznie więcej - nie tylko w Częstochowie, ale i w innych miastach, w których do tej pory się nie pojawiali. Ogniwo posiada na swoim stanie pojazdy specjalistyczne, przystosowane do przewozu koni służbowych, a połączenie komunikacyjne w całej aglomeracji Śląska jest na tyle dobre, że pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał zespołów konnych.

Połączenie obu zespołów z pewnością przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania całego potencjału policyjnych jeźdźców i koni służbowych w codziennej służbie, zabezpieczeniu imprez masowych, czy zadań związanych z profilaktyką np. pracą z dziećmi oraz młodzieżą.

  • osiem koni policyjnych z jeżdźcami
  • dziesieciu policjantów przy boksach z końmi
  • konie z jeżdżcami ustawione w rzędzie
  • konie i jeźdźcy na padoku
  • policyjni jeźdźcy na koniach policyjnych
Powrót na górę strony