Konie służbowe zdały egzamin II stopnia
W Częstochowie odbył sie egzamin II stopnia, którym poddane zostały konie służbowe z częstochowskiego i chorzowskiego zespołu konnego. Atestacja jest sprawdzianem dla koni, podczas którego muszą one wykazać się odwagą oraz posłuszeństwem i wykonać wszystkie polecenia jeźdźców. Stopień II oznacza gotowość do działań o podwyższonym ryzyku. Od piątku 4 kolejne konie służbowe mogą więc pełnić służbę w miejscach mocno zatłoczonych, zabezpieczać imprezy sportowe, festyny, demonstracje czy koncerty.
Policyjne konie służbowe z Częstochowy są w większości rasy wielkopolskiej. Są wysokie i silne. Gdziekolwiek się pojawią, wzbudzają zachwyt. Często są obecne podczas zabezpieczania różnego rodzaju imprez masowych, w szczególności o podwyższonym ryzyku, gdzie wykorzystuje sie ich masę do kontroli przemieszczania się grupy osób. Z uwagi na wykonywane przez nie zadania, muszą charakteryzować się dużym spokojem i opanowaniem zwłaszcza w sytuacjach, gdy wokoło panuje ogromny hałas związany np. z zabezpieczeniem meczu piłkarskiego. Z tego względu, podczas egzaminu, sprawdzane jest również to, jak zwierzę reaguje na polecenia swojego opiekuna, gdy w pobliżu słychać niecodzienne odgłosy.
W piątek na terenie stadniny, gdzie mieści się siedziba częstochowskiego zespołu konnego, spotkali się policyjni jeźdźcy z Częstochowy i Chorzowa, by doskonalić swoje umiejętności jeździeckie. Oprócz ćwiczeń, w któych uczestniczyli również policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z Częstochowy, cztery konie służbowe zostały poddane egzaminowi na II stopień wyszkolenia.
Częstochowski Epikur oraz Hamisz bezbłędnie wykonywały polecenia sdwoich jeżdźców, dając popis swoich umiejętności i posłuszeństwa. Również chcorzowskie konie - Kasur i Pikador w tym dniu udowodniły, że z całą pewnością mogą już brać udział w działaniach o podwyższonym ryzyku.
Po zakończonej atestacji, policyjni jeźdźcy na swoich wierzchowcach wspólnie z mundurowymi z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z Częstochowy uczestniczyli w ćwiczeniach, doskonalących umiejętności w zakresie przywracania ładu i porządku publicznego w trakcie zabezpieczania imprez masowych, a w szczególności rozgrywek piłkarskich. Funkcjonariusze przećwiczyli tworzenie szyków policyjnych w sytuacji zagrożenia porządku publicznego oraz podczas działań pododdziałów zwartych, a także doskonalili umiejętności panowania nad wierzchowcami. Ćwiczenia odbywały się w pełnym umundurowaniu oraz z kompletnym ekwipunkiem ochronnym, aby w pełni odwzorować realizm działań.