Wiadomości

Początek wzmożonego ruchu pielgrzymkowego

Data publikacji 11.08.2011

Rozpoczyna się okres wzmożonego ruchu pielgrzymkowego w Częstochowie. To także czas wzmożonej służby częstochowskich policjantów. Policjanci ruchu drogowego, prewencji i służb kryminalnych zabezpieczać będą trasy wejść i pobytu pielgrzymów. W te szczegóne dni do Czestochowy przybywa kilkaset tysięcy wiernych poruszających się pieszo, pociągami, autokarami i indywidualnymi środkami transportu. Okres szczególnie nasilonego ruchu pielgrzymkowego przypada od 11 sierpnia do 15 sierpnia

Rozpoczyna się okres wzmożonego ruchu pielgrzymkowego w Częstochowie. To także czas wzmożonej służby częstochowskich policjantów. Policjanci ruchu drogowego, prewencji i służb kryminalnych zabezpieczać będą trasy wejść i pobytu pielgrzymów. W te szczegóne dni do Czestochowy przybywa kilkaset tysięcy wiernych poruszających się pieszo, pociągami, autokarami i indywidualnymi środkami transportu. Okres szczególnie nasilonego ruchu pielgrzymkowego przypada od 11 sierpnia do 15 sierpnia.

 

Policyjne zabezpieczenie uroczystości to również pomoc dla wszystkich pielgrzymów już przybywajacych do Częstochowy - tak aby bezpiecznie dotarli i powrócili z naszego miasta.
W czasie tym policjanci mają za zadanie zapobiegać wszelkiego rodzaju przestępstwom i wykroczeniom, szczególnie takimi jak - działania kieszonkowców, przestępstwa przeciwko mieniu i zdrowiu. Wspólnie z Strażą Miejską podejmowane są działania przeciwko tzw. przypinaczom, którzy oszukują ludzi wyłydziając za np. symboliczny krzyżyk 10 lub 20 zł.

 

Policjanci ruchu drogowego czuwać będą nad bezpieczeństwem pieszych i zmotoryzowanych pielgrzymów. Ręczne kierowanie ruchem drogowym pozwoli na bezkolizyjne i płynne kierowanie pielgrzymów na Jasną Górą a poruszających się pojazdami na wyznaczone parkingi.

  RADY DLA PIELGRZYMÓW:
1. Zabezpieczmy mienie przed kieszonkowcami. Zadbajmy o torby, plecaki i nie spuszczajmy ich z oka, a jesli zajdzie potrzeba powierzmy je zaufanej osobie.Pieniądze i dokumenty schowajmy w niedostępnych miejscach. Warto zabrać niewielką ilość gotówki, którą warto porozkładać w różnych miejscach tak aby jednorazowy pech nie pozbawił nas całej gotówki.

2. Zachowajmy rozwagę, jeżeli nagabują nas nieznane osoby - cel ich działania może byc rózny. od tzw." przypinaczy" , którzy wykorzystują symbole religijne aby łatwo zarobić , po osoby oferujące do sprzedaży podejrzane precozja, a nawet narkotyki.

3. Samochody parkujmy w miejscach dozwolonych i na wyznaczonych parkingach, tak aby nie narazić sie na dodatkowe koszty związane z odholowanim pojazdów.

4. Obowiązkowo pielgrzymi powinni dostosowywać się do poleceń policjantów i osób kierujacych ruchem! Zmotoryzowani i piesi pielgrzymi muszą wykonywać polecenia policjantów, którzy dbając o bezpieczeństwo pieszych ręcznie kierują ruchem drogowym. Również powinni stosować sie do poleceń przeszkolonych osób kierujących ruchem.

 5.  Dzieci i osoby starsze, szczególnie niedołężne lub niepełnosprawne powinny posiadać przy sobie dokumenty lub kartkę z danymi personalnymi na wypadek zaginięcia.

 

Powrót na górę strony