Wiadomości

Nie dajmy szansy złodziejom!

Data publikacji 12.12.2014

Domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Zastanówmy się, czy zrobiliśmy wszystko, aby do minimum ograniczyć ryzyko włamania. Żadna Policja nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali. Dlatego warto dobrze zabezpieczyć mieszkanie, aby nie zostać ofiarą przestępstwa. Szczególnie w czasie przedświatecznym oraz w czasie świątecznych wyjazdów.

Pamiętaj aby zabezpieczyć mieszkanie:

- zabezpiecz dom poprzez okratowanie okienek piwnic,  zwłaszcza tych z tyłu budynku - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek; nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;

- zawsze zamykaj drzwi i zabezpiecz okna oraz wejścia balkonowe tak, aby nie były one łatwe do otwarcia,
- nigdy nie powierzaj kluczy osobom obcym, mało znanym, uświadom swoje dzieci, aby również nikomu nie udostępniały kluczy do mieszkania,
- w drzwiach zamontuj tylko atestowane zamki,
- po wejściu do domu zamknij za sobą drzwi i nigdy nie zostawiaj dokumentów i kluczy do samochodu w przedpokoju,
- zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci rabusia do działania,
- każde zabezpieczenie antywłamaniowe, certyfikowane zamki, alarm czy rolety antywłamaniowe w znacznym stopniu podniosą poziom twojego bezpieczeństwa,
- pamiętaj, że twój sąsiad to jedno z najlepszych zabezpieczeń przed złodziejami – również ty nie bądź bierny i jeżeli zauważysz niepokojącą cię sytuację, nie wahaj się i poinformuj o swoich spostrzeżeniach najbliższa jednostkę policji pod numerem 997 lub 112.

- Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.
- Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach.
- Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
- Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.

Policja apeluje aby zwracać uwagę na wszelkie nietypowe rzeczy. Naszą czujność powinny wzbudzić zaparkowane w rejonach posesji obce, nieznane pojazdy, osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszej lub sąsiednich posesji, osoby wypytujące o sprawy związane z sąsiednimi posesjami, na przykład czy jest sąsiad i kiedy wróci. W ten sposób sprawcy mogą dokonywać rozpoznania przestępczego. Numer rejestracyjny pojazdu, rysopis podejrzanie zachowującej się osoby, a nawet drobny, lecz niepokojący szczegół w zachowaniu się kogoś, może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców, kiedy dojdzie już do włamania, ale także w celu zapobieżenia takiemu zdarzeniu.

 

Powrót na górę strony