Katastrofa lotnicza pod Częstochową
W sobotę 5 lipca około 16.00 w miejscowości Topolów pod Częstochową doszło do katastrofy lekkiego samolot cywilnego z grupą skoczków spadochronowych. Maszyna rozbiła się niedaleko zabudowań a po upadku stanęła w płomieniach. W katastrofie zginęło 11 osób a jedna została ranna. Kolejny dzień na miejscu katastrofy pracują policjanci, prokuratorzy i przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Bezpośedni po katastofie policjanci z Częstochowyi skierowani na miejsce wypadku lotniczego zapewnili sprawny dojazd samochodom służb ratunkowych i zabezpieczyli rejon upadku samolotu przed dostępem osób nieuprawnionych. Kolejny juz dzień śledczy oprócz zabezpieczenia miejsca, pracują pod kierunkiem prokuratorów przy oględzinach i zbieraniu dowodów.
W Topolowie, gdzie spadł samolot, częstochowscy policjanci w pierwszej kolejności zapewnili sprawny dojazd na miejsce pojazdom gaśniczym straży pożarnej i służbom ratownictwa medycznego. Kolejnym etapem policyjnych działań było zabezpieczenie terenu przylegającego do miejsca katastrofy, by nie miały tam dostepu osoby nieuprawnione, a służby ratunkowe i pracujące nad zbieraniem śladów i dowodów, mogły skoncentrować się na swoich zadaniach. W pierwszych godzinach po wypadku na miejscu działało ponad stu policjantów współpracujących ze strażakami, ratownictwem medycznym i miejscowymi służbami zarządzania kryzysowego.
Obecnie wciąż pracują tam policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, oddziałów prewencji z Częstochowy i Katowic, zabezpieczając miejsce oględzin prowadzonych przez prokuratorów i członków Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Pracę wspomagają Eksperci z laboratorium kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przeszukują teren wypadku, zabezpieczając ślady, rejestrując i dokumentując przebieg oględzin.
Rodzinom ofiar udzielili policyjni psychologowie wraz z psychologami z lokalnego ośrodka interwencji kryzysowej.
Zespół prokuratorów pracujący nad wyjaśnieniem przyczyn wypadku lotniczego wspomagają policjanci ze specjalnej grupy d/s katastrof, powołanej przez komendanta wojewódzkiego policji w 2012 r., wraz z funkcjonariuszami pionu kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.