Osoby starsze

Policjanci wspólnie ze strażakami odnaleźli zagubionego w lesie grzybiarza

Prawie 4 godziny trwały wczoraj poszukiwania 77-letniego mieszkańca gminy Blachowania, który zaginął w lesie. W akcję poszukiwawczą zaangażowanych było 70 mundurowych, w tym policjanci i strażacy. Przed 23.00 policjanci odnaleźli seniora. Dzięki temu 77-latek bezpiecznie wrócił do domu.

Policjanci z Blachowni wspólnie z mundurowymi z samodzielnego pododdziału prewencji, częstochowską drogówką i kryminalnymi połączyli wczoraj siły ze strażakami z Solarni, Blachowni, Cisia, Gnaszyna i Mstowa, by odnaleźć zagubionego w lesie 77-letniego mężczyznę. Do poszukiwań zaangażowano również przewodnika z psem służbowym z Sosnowca i psy tropiące z OSP Solarnia. Łącznie w akcji poszukiwawczej, nadzorowanej przez zastępcę komendanta z Blachowni – podkom. Joannę Beneś, wzięło udział 70 mundurowych.
O zaginięciu powiadomiła żona 77-latka. Razem zbierali grzyby w pobliskim lesie, w rejonie Cisia. Po pewnym czasie, gdy kobieta uzbierała już cały koszyk, zorientowała się, że nigdzie nie ma jej męża i roweru, na którym przyjechał. Gdy dotarła do domu, tam również go nie było. W rozmowie z sąsiadami ustaliła, że 77-latek był widziany w miejscu zamieszkania, a później prawdopodobnie wrócił do lasu szukać żony. Z uwagi na stan zdrowia zaginionego, policjanci natychmiast rozpoczęli jego poszukiwania. Przed 23.00 policjanci wspólnie ze strażakami odnaleźli 77-letniego seniora. Dzięki szybkiej akcji, mężczyzna bezpiecznie wrócił do domu, gdzie czekała na niego żona.

Przypominamy zasady bezpieczeństwa, jakich należy przestrzegać w czasie grzybobrania:

  • staraj się nie wybierać do lasu w pojedynkę. Poinformuj swoich bliskich dokąd się wybierasz i podaj przybliżony czas powrotu;
  • zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możesz wykorzystać do wezwania pomocy i wskazania twojej lokalizacji;
  • wybieraj jasne ubrania i używaj elementów odblaskowych, ponieważ mogą one być pomocne podczas akcji poszukiwawczej;
  • do lasu wybieraj się wczesnym rankiem, nie po zmierzchu, gdyż wtedy ryzyko zagubienia się jest mniejsze;
  • stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu;
  • gdy zabłądzisz w lesie, nie zwlekaj z powiadomieniem Policji, staraj się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie (jeśli sam odnajdziesz drogę do domu, niezwłocznie powiadom Policję, co oszczędzi czas i zaangażowanie wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach).

Informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla miłośników zbierania grzybów.

Powrót na górę strony