Osoby starsze

Babciu! Dziadku! Nie dajcie się okraść!

W Dniu Babci i zbliżającego się Dnia Dziadka oprócz pięknych życzeń i laurek poświęćcie seniorom więcej uwagi i porozmawiajcie o ich bezpieczeństwie, bo świadomy senior to bezpieczny senior. Informujmy naszych rodziców, dziadków, czy samotnie zamieszkujących sąsiadów o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich zaufanie. Apel kierujemy również do pracowników banku i taksówkarzy, by zwracali uwagę na osoby starsze, które są zdenerwowane i w pośpiechu chcą wypłacić oszczędności z banku.

Pomimo licznych akcji edukacyjnych, przestępcy działający pod tzw. legendą wciąż oszukują starsze osoby, okradając je z oszczędności całego życia.

Schemat działania jest podobny. Oszuści dzwonią najczęściej na telefon stacjonarny, podając się za członków rodziny i w trakcie rozmowy informują, że znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebują znacznej sumy pieniędzy na pokrycie kosztów leczenia szpitalnego lub zadośćuczynienia za spowodowanie wypadku. Często też podszywają się pod policjantów, opisując fikcyjną akcję operacyjną i prosząc o przekazanie oszczędności. Przestrzegamy przed tego typu rozmowami.

Nigdy nie należy przekazywać swoich danych osobowych ani żadnych pieniędzy obcym osobom. Zawsze należy sprawdzić z kim rozmawiamy. Jeśli nie mamy pewności kto do nas dzwoni, koniecznie trzeba się rozłączyć i zadzwonić do osoby zaufanej, by sprawdzić rzetelność podanych w słuchawce informacji. Każdorazowo należy wybrać numeru kogoś z bliskich lub zadzwonić na policję pod numer 997 i opowiedzieć o zdarzeniu, jakie miało miejsce. Proszę pamiętać, że policja nigdy nie dzwoni do obywatela i nie zwraca się o pomoc materialną.

Oprócz oszustw telefonicznych, równie często złodzieje pukają do naszych drzwi. Podają się za pracowników różnych instytucji, jak np. spółdzielni, ZUS, wodociągów czy gazowni. Gdy zostaną wpuszczeni do środka, wykorzystują nieuwagę mieszkańca i okradają go z pieniędzy i kosztowności. Dlatego przed otwarciem drzwi nieznajomemu, należy poprosić o okazanie legitymacji. Jeśli nie mamy pewności co do tej osoby poprośmy by przyszedł z naszym sąsiadem lub przyszedł w innym terminie, gdy nie będziemy sami w domu. Można też zadzwonić do danej instytucji i spytać, czy pod nasz adres skierowany był pracownik.

Nie należy też wpuszczać do mieszkania obcych osób, które oferują do kupienia atrakcyjny towar, jak np. biżuterię, perfumy, pościel czy zestaw sztućców. Nigdy nie ma pewności, czy za drzwiami nie stoi złodziej, który chce ukraść dorobek naszego życia.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek! Nie ufajcie obcym! Nie wpuszczajcie nieznajomych do swoich domów! Jeśli spotka was niecodzienna sytuacja, poinformujcie kogoś z rodziny, sąsiada, znajomego lub zadzwońcie na policję wybierając numer alarmowy 997! Nie dajcie się oszukać!

kolorowa laurka z napisem: Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Kochana Babciu! Kochany Dziadku! Kochamy Was nad życie. Bądźcie zdrowi i szczęśliwi... i przezorni w kontaktach z obcymi, nie dajcie się okraść, nie ufajcie nieznajomym!

Powrót na górę strony