Wiadomości

Zabezpieczali pielgrzymkę motocyklistów na Jasną Górę

Data publikacji 17.04.2023

Wczoraj odbyła się Pielgrzymka Motocyklowa na Jasną Górę. To już dwudziesta pielgrzymka, która rozpoczęła spotkania motocyklistów w Częstochowie. Nad bezpieczeństwem jej uczestników czuwali policjanci z częstochowskiej drogówki.

Motocyklowy Zlot Gwiaździsty na Jasnej Górze, to modlitewna inauguracja nowego sezonu motocyklowego. Wzorem lat ubiegłych, do Częstochowy przyjechali miłośnicy jednośladów. W pierwszej tegorocznej pielgrzymce uczestniczyło, według szacunkowych danych, około 30 tysięcy motocyklistów. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwali mundurowi z wydziału ruchu drogowego częstochowskiej komendy, wspieranych przez drogówkę z Bielska-Białej, Bytomia, Lublińca, Tarnowskich Gór, Wodzisławia Śląskiego oraz z Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach. Zabezpieczenie pielgrzymki przebiegło spokojnie. Wczorajsze wydarzenie doskonale wpisało się w policyjną kampanię: ”Jednośladem bezpiecznie do celu.”

Motocyklisto! Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Jesteś niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i przy dużych prędkościach zderzenie z innym pojazdem lub upadek możesz przypłacić życiem. Dlatego nie warto ryzykować, traktując drogi publiczne jak toru wyścigowego.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Należy wzmóc czujność i przed wykonaniem manewru na drodze, spoglądając w lusterka przynajmniej dwa razy. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych, dlatego musi upewnić się, że swoim zachowaniem nie spowoduje zderzenia z motocyklistą, który, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, często w takich sytuacjach odnosi poważne obrażenia, a nawet śmierć.

Większość motocyklistów respektuje przepisy ruchu drogowego, ale w dalszym ciągu na drogę wyjeżdżają kierowcy, których styl jazdy cechuje brawura i brak wyobraźni. Gdy dojdzie do tego chęć popisania się przed innymi, bardzo często dochodzi do nieszczęścia, gdyż kierujący traci panowanie nad swoim szybkim i ciężkim pojazdem. Stan nawierzchni również ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Gdy rozpędzony motocykl wpadnie jednym kołem w wyrwę lub najedzie na rozsypany żwir czy piasek, nie jest trudno o tragedię.

Apelujemy do wszystkich miłośników jednośladów o rozsądek za kierownicą i przewidywanie potencjalnych zagrożeń. Brawura i nadmierna prędkość na motocyklu może skończyć się tragicznie.

Wszystkim życzymy bezpiecznych wyjazdów i tyle samo szczęśliwych powrotów.

 

  • Policyjne motocykle zaparkowane przed komendą
  • Policjanci zabezpieczają przejazd motocyklistów
  • Motocykliści wjeżdżają na teren jasnej góry
  • Policjanci zabezpieczają przejazd motocyklistów
  • Policjanci czuwają nad bezpiecznym przejazdem parady motocyklowej
  • Policjanci zabezpieczają przejazd motocyklistów
Powrót na górę strony